Пенс оптужио Кину да ради на смењивању Доналда Трампа

ПЕКИНГ СВЕ ОДБАЦИО И УПОЗОРИО САД ДА НЕ ЧИНЕ ГРЕШКУ СПАРТЕ КАД ЈЕ ИЗАЗВАЛА ПЕЛОПОНЕСКИ РАТ

* „Кина манипилише америчком демократијом. Сведоци смо покушаја Кине да се умеша у наше овогодишње конгресне међуизборе. Наше обавештајне службе сигнализирају да Кина настоји да утиче на владе наших савезних држава, локалне власти и званичнике да би могла да искористи разногласја између њих и фералних власти поводом политичких питања“

* Оптужио Пекинг да контрасанкцијама „гађа“оне гране америчке индустрије и оне државе САД у којима су сконцентрисани Трампови бирачи. Навео је кинеске контрасанкције у 80 одсто случајева погашају области САД које ду 2016-те већински гласале за Трампа

* Сада Кина – навео је Пенс – даје стотине милијарди долара инфраструктурних кредита владама широм света. Међутим, ти кредити су проблематични. Главну корист од њих имаће Кина. У неким земљама, поврх свега, подржава неке партије и кандидате. Оне који ће подржавати кинеске стратешке интересе“

* „Пекинг троши огроман новац на усавршавање своје војне моћи да би на војном плану претекао Вашингтон ви да би САД потиснуо са западног Пацифика. Кина на наоружавање и Оружане снаге већ троши колико цео остатак Азије заједно. Пекинг, у суштини, жели надмоћ над САД и на морима и на копну и у ваздуху и у космосу. Међутим, у томе неће успети“

_____________________________________________________________________

         КИНА се меша у наше конгресне међуизборе – објавио је Мајкл Пенс. Међутим, потпредседник САД се није на овоме задржао.

         Објаснио је да се Пекинг не меша тек онако – да би се мешао. Већ да је мешањем жели да обезбеди да буде смењен Доналд Трамп.

         Пенс је обоје изговорио у наступу који је имао на Хадсоновом институту у Вашингтону.

         Не износећи никакве доказе – као ни у случају оптуживања Русије за америчке председничке изборе 2016-те – Пенс је додатно нагласио:

         „Најужасније је што Кина прави покушаје без преседана да утиче на америчко друштво, на новембарске изборе за Конгрес САД и атмосферу која ће утицати на председничке изборе 2020-те. Да будем потпуно отворен: лидерство председника Трампа већ доноси плодове, па Кина жели да Америка има другог председника“.

         У наставку је додао: „Кина манипилише америчком демократијом. Као што је прошле недеље већ рекао председник Трамп, сведоци смо покушаја Кине да се умеша у наше овогодишње конгресне међуизборе. Наше обавештајне службе сигнализирају да Кина настоји да утиче на владе наших савезних држава, локалне власти и званичнике да би могла да искористи разногласја између њих и фералних власти поводом политичких питања .Кина користи и разногласја поводом царина које јој уводимо“.

         Потпредсендик САД  је иступио и са тврдњом да Кина жели да принуди Трампа и да променуи политику према њој и да за то „мобилише скривене актере, конспиративне групе и средства порпаганде“:

         „Високи кинески фунакционери  већ су покшавали да утичу на лидере нашег бизниса да би их навели да осуде мере које предузимамо у сфери трговине и да их наведу да не затварају свој бизнис у Кини.“

         И Пенс је оптужио Пекинг да контрасанкцијама „гађа“оне гране америчке индустрије и оне државе САД у којима су сконцентрисани Трампови бирачи.

         Навео је кинеске контрасанкције у 80 одсто случајева погашају области САД које ду 2016-те већински гласале за Трампа.

         Још је оптужио Кину да се служи „дужничком дипломатијом“. Још конкретније: да разним земљама одобрава „кредите под сумњивим условима“ да би раширила свој утицај у свету.

         „Сада Кина – навео је – даје стотине милијарди долара инфраструктурних кредита владама широм света. Међутим, ти кредити су проблематични. Главну корист од њих имаће Кина. У неким земљама, поврх свега, подржава неке партије и кандидате. Оне који ће подржавати кинеске стратешке интересе“.

         Своју оптужницу против Кине, Пенс је комплетирао овако:

         „Пекинг троши огроман новац на усавршавање своје војне моћи да би на војном плану претекао Вашингтон ви да би САД потиснуо са западног Пацифика. Кина на наоружавање и Оружане снаге већ троши колико цео остатак Азије заједно. Пекинг, у суштини, жели надмоћ над САД и на моримаи на копну и у ваздуху и у космосу. Међутим, у томе неће успети“.

         Нимало случајно, још је изговорио:

         „Осећајући оптимизам на прагу 21. века, Сједињене Државе су пристале да Пекингу дају приступ америчкој економији и сагласиле се да Кина уђе у Светску трговинску организацију. Наше претходне администрације су рачунале да ће то помоћи појави слободне Кине, али је слобода још далеко од кинеског народа. Ми ћемо се и даље држати принципа једне Кине, али нам се политички модел Тајвана чини бољим за кинески народ“.      

 

         Званични Пекинг је све ово  одбацио и указао да се не меша у унутрашње ствари других држава.

         Још је и Пенса и Трампову администрацију у целини упозорио да се чувају „Тукидидове замке“ која је у своје време испровоцирала и Пелопонески рат и низ других мањих ратова.        .

         „Тукидидову замку“ је измислио амерички политиколог, бивши заменик министра одбране САД Грахам Елисон. А подразумева: да је Пелопонески рат почео због неоснованог страха Спарте да јој прети растућа моћ Атине.

         Указивањен на `замку`, Пекинг опомиње Американце да не следе пример Спарте поводом растуће моћи Кине.

         У врху САД као да су се формирале две `партије` - антируска (у којој су демократе и део републиканаца) и антикинеска (коју чине Трамп и његове присталице).

         У самим Сједињеним Државама већ су се, иначе, нашли они који упозоравају да у Пелопонеском рату није победила демократска Атина већ `недемократска Спарта`. А и да је кроз неколико деценија ослабљене Атину и Спарту покорила – Македонија...

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари