Луксембург и даље тајним споразумима великим компанијама помаже да плате мањи порез

ОНИМА КОЈИ СУ ТО ОТКРИЛИ СЕ СУДИ И МОГУ ДОБИТИ ДО ДЕСЕТ ГОДИНА ЗАТВОРА

  • Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер био је премијер Луксембурга у време када је направљено више од 300 таквих пореских споразума.
  • У ЕУ је број пореских споразума осетно повећан, са 547 у 2013. на 971 у 2014. години и чак 1.444 на крају 2015. То представља повећање од 160 одсто за само две године

        У ГОДИНИ након избијања скандала Луксликс, који је први указао на распрострањеност пореских аранжмана влада и мултинационалних корпорација, Луксембург је склопио још 172 тајна споразума, показује извештај објављен 7. децембра.

        Број таквих договора између компанија и влада широм Европе повећан је од новембра 2014, када је Луксликс потресао Европску комисију, готово за 50 одсто.

        Истовремено се у Луксембургу суди двојици узбуњивача и једном од новинара који су објавили колико је раширена пракса пореских аранжмана компанија и влада и измештања профита. Они су оптужени за одавање информација и прети им казна затвора до десет година.

        Највише аранжмана о пореским повластицама у 2015. години склопиле су Белгија и Луксембург, показао је извештај Европске мреже за дуг и развој (Еуродад).

        Таквим споразумима мултинационалне компаније искоришћавају разлике у пореским стопама, најчешће легално, како би смањиле пореско оптерећење.

        Луксембург је у 2015. склопио 172 пореска споразума са компанијама па их је на крају те године имао укупно 547.

        Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер био је премијер Луксембурга у време када је направљено више од 300 пореских споразума.

        Истовремено је у Белгији у години после Луксликса број таквих аранжмана порастао за готово 250 одсто.

        У ЕУ је број пореских споразума осетно повећан, са 547 у 2013. на 971 у 2014. години и чак 1.444 на крају 2015. То представља повећање од 160 одсто за само две године.

        Афера Луксликс избила је када су објављене информације о пореским праксама великих мултинационалки регистрованих у Луксембургу.

        Луксликс је за резултат имао доношење међународних и ЕУ мера са циљем да се мултинационалне компаније натерају да поштено плаћају порез а не да износе профите у јурисдикције с много повољнијим пореским третманом.

        Координаторка за порезе у Еуродаду и један од аутора извештаја Тове Марија Ридинг (Maria Ruding) каже да „изненађује и забрињава што је број тајних пореских споразума у Европи скочио, као да скандал Луксликс никада није избио“.

        „Као што видимо из суђења у случају Луксликс, свима који говоре у јавности о тим аранжманима прете суђења и затвор“, истакла је Ридинг.

        Невладина организација Еуродад, коалиција организација цивилног друштва које се залажу за већу пореску транспарентност, анализирала је за извештај податке Европске комисије за 18 земаља.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари