Париз: Кинеска улагања у инфраструктуру Западног Балкана подстичу корупцију

КРЕЋУ НА КОНКУРЕНТА: ЗАСАД УДАРАЈУ ПРЕКО ИНСТИТУТА ЕУ ЗА БЕЗБЕДНОСНА ИСТРАЖВАЊА

  • ЕУ преко париског института наводи да су досадашње кинеске инвестиције у путеве и железнице у Македонију, Босну и Херцеговину, Црну Гору и Србију од 5,5 милијарди евра дошле тако што су „кинеске компаније добијале уговоре директно од влада, а не преко тендера који налажу надметање”. И оптужује: „Кина учвршћује устаљени начин вођења послова иза затворених врата, подрива реформе које спроводе владе у региону и доприноси стварању белих слонова на Западном Балкану”
  • EUISS посебно наводи случај кинеске инвестиције у аутопут Кичево-Охрид и оцењује да је ту утврђен губитак за македонски буџет од 155 милиона евра и „откривен скандал у који су уплетени четворица политичара из претходне владе, укључујући бившег премијера”

         КИНЕСКА улагања у инфраструктуру на Западном Балкану подстичу ионако проширену корупцију у региону, наводи у најновијој анализи Институт за безбедносна истраживања Европске уније (EUISS).

         Институт, са седиштем у Паризу, чије анализе прате Европска комисија и друга тела Европске уније, такву тврдњу поткрепљује подацима да су досадашње кинеске инвестиције у путеве и железнице од 5,5 милијарди евра дошле у Македонију, Босну и Херцеговину, Црну Гору и Србију тако што су „кинеске компаније добијале уговоре директно од влада, а не преко тендера који налажу надметање” више фирми.

         Западнобалканске земље, како се указује, „често су морале да доносе посебно уобличене законе за кинеске пројекте да би удовољиле захтевима Пекинга да се уговори праве директно с владама, што ствара нејасне празнине и изузетке у законима и одлаже усаглашавање региона са правилима и стандардима ЕУ”.

         У прилог таквој тврдњи EUISS посебно наводи случај кинеске инвестиције у аутопут Кичево-Охрид и оцењује да је ту утврђен губитак за македонски буџет од 155 милиона евра и „откривен скандал у који су уплетени четворица политичара из претходне владе, укључујући бившег премијера”.

         „Мноштво је навода широм региона да су неки уговори с кинеским компанијама праћени незаконитим плаћањима”, ставља до знања Институт ЕУ и предочава да „изостанак увида у целокупан поступак склапања уговора и набавки појачава такав утисак”.

         „А као исход”, како напомиње, „Кина учвршћује устаљени начин вођења послова иза затворених врата, подрива реформе које спроводе владе” у региону и доприноси стварању „белих слонова” на Западном Балкану.

         У анализи се примећује да су при томе ограничени јавни увид и извештаји о пословима, могућ је отуд „државни уплив на склапање пројеката уместо оцене о изводљивости… И тек кад скандал избије на видело, као у БЈР Македонији, све појединости пројеката финансираних од Кине долазе до јавности”.

         Институт за безбедносна истраживања ЕУ подвлачи да „све то доводи до погоршавања већ постојеће размере корупције у региону” и каже да „Кина свакако није једина одговорна за такво стање ствари и послова, али њени пројекти битно томе доприносе”.

         После промене владе у Скопљу, подсећа се у анализи, Министарство транспорта и комуникација зауставило је радове на аутопуту Кичево-Охрид, које са 373 милиона евра финансира Кина, због навода о губитку од 155 милиона евра за македонски буџет.

         Кинеска Ексим банка финансира са 206 милиона евра и аутопут Скопље-Штип, „а ти пројекти су стално праћени тврдњама о корупцији… и водећа опозициона странка Социјалдемократска унија Македоније је 2017 обелоданила 38 видео-снимака разговора високо рангираних политичара владајућих странака који су разговарали о директним плаћањима од стране одабраних кинеских компанија”.

         У анализи ЕУ се подвлачи да је све то истраживало Специјално јавно тужилаштво у Скопљу и најновија открића Министарства транспорта и комуникација указују на лоше управљање овим пројектом, што је повећало трошкове за 120 милиона евра, као и да је уговор ишао у прилог политички повезаним домаћим кооперантима”.

         Кинеска компанија која је добила уговоре и изводи радове у Македонији је Синохyдро, „једна од многих на црном списку Светске банке”, напомиње Институт ЕУ и додаје да „пример БЈР Македоније указује на кинески модел улагања у инфраструктуру на Западном Балкану и могуће је да скрене пажњу на сличне проблеме у који се у будућности могу појавити у земљама где почињу кинески пројекти”.

         „Јасно је да се тај уплив брже шири тамо где на правилима утемељен поредак још нема чврсте основе, а јачање популистичких политичара у региону природно олакшава кинески уплив, док локалне вође гледају на Пекинг као једну од алтернатива у односу на ЕУ пут осавремењивања државне управе и јавног живота”, наводи се у анализи.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари