Ирачки Курди гласали за независност, али ће њихово „да” служити за трговину са Багдадом

У ИРАКУ, ИРАНУ, ТУРСКОЈ И СИРИЈИ ЖИВИ ОКО 40 МИЛИОНА КУРДА КОЈИ СУ НАЈВЕЋИ НАРОД БЕЗ ДРЖАВЕ  

  • Излазност била око 78 одсто. Резултати референдума биће објављени кроз 72 сата
  • Ирачки Курдистан дневно производи око 650.000 барела нафте. Са добрим изгледима да то ускоро буде – милион барела. Истражене резерве природног гаса су – 5,5 трилиона кубних метара
  • Американци немају ништа против курдске државе на северу Ирака. Али, под условом да могу да је користе против Ирана. А то није ни извесно ни осигурано јер велики број курдских кланова има тесне везе са Ираном

           ЗВАНИЧНИ резултати рферендума о независности Ирачког Курдистана биће објављени тек кроз 72 сата. Међутим, нико не сумња да је огромна већина оних који су изашли гласала за независну националну државу, а не за аутономију у оквирима Ирака.

          Право учешћа имало је 5,2 милиона људи, а централна изборна комисија је прелиминарно саопштила да је одзив био око 78 одсто.

          Ирачки Курдистан има унутар Ирака широку аутономију, а чине га три провинције у којима Курди чине већину становништва -Дахук, Сулејманија и Ербил.

          Ово није био први курдски референдум о независности. Један су већ одржали 2005-те године. Али, тај су организовале курдске друштвене организације, а овај курдска власт на челу са својим лидером масудом Барзанијем.

          Ирачки Курдистан дневно производи око 650.000 барела нафте. Са добрим изгледима да је ускоро подигну и на – милион барела.

          Истражене резерве природног гаса су – 5,5 трилиона кубних метара.

          Садашњи амерички државни секретар Рекс Тилерсон доста је – док је био на челу Exxon Mobil – учинио за економску независност Ирачког Курдистана. Међутим, послењих дана је у име САД позивао Барзанија да референдум одложи. Упркос томе што Американци немају ништа против курдске државе на северу Ирака. Али, под условом да могу да је користе против Ирана.

          А то није ни извесно ни осигурано јер велики број курдских кланова има тесне везе са Ираном.

          Процене су да Барзани зато неће покушавати да референдумско „да” одмах претвара у реалну државну независност.

          Упркос његовом опрезу, то „да” је више него експлозивно.

          Турска неће никакву курдску државу на својој граници.

          Багдад га неће без рата прогутати јер су Курди – ратујући формално против Исламске државе – територију своје аутономије повећали за цлих 40 одсто. На рачун територије Ирака.      

          Главна јабука раздора биће велики град Киркук у чијој околини се дневно из земље извуче до 150 хиљада барела нафте.

          Неки експерти процењују да је „да” Барзанију најпотребније за политичку трговину са Бгдадом која ће уследити.

          Ово није био први курдски референдум о независности. Један су већ одржали 2005-те године. Али, тај су организовале курдске друштвене организације, а овај курдска власт на челу са својим лидером масудом Барзанијем.

          Курда у Ираку, Туској, Сирији и Ирану живи око 40 милиона.

          Турски Курди воде партизански рат за своју независност, али засад без правог успеха.    

          Сиријски Курди су искористили амерички терористички рат против Сирије за заузимање и територија које су претежно арапске. Међутим, тешко да ће успети да их задрже и да се домогну државе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари