Албанцима треба федерализација Македоније да би се припојили Албанији

СТРАНЦИ СУ СВЕ ОТВОРЕНИЈЕ ПРОТИВ ВЛАСТИ УМЕРЕНЕ МАКЕДОНСКЕ ДЕСНИЦЕ (ВМРО-ДПМНЕ)

Јанша и Груевски на Малти

  • Стара клинтоновска администрација, чији је представник и актуални амбасадор САД у Скопљу, пружа подршку СДСМ-у Зорана Заева, који је постигао договор са три албанске партије. С друге стране, техничка влада коју предводи ВМРО-ДПМНЕ настоји да успостави добре односе са новим властима у Вашингтону, са Трамповим кабинетом и Стејт департманом
  • Реализација „Тиранске платформе“ била би први корак ка цепању Македоније, после чега би вероватно за остатком земље посегле Бугарска и Грчка. У том случају би Србија била затворена ка југу, тј. имала би мање безбедан транспорт са Солуном
  • Македонска борба само је део ширег сукоба између европских народа и однарођене бирократије подржане од стране милијардера филантропа попут Ђерђа Сороша

Пише: др Слободан ЈАНКОВИЋ

        ПРЕДСТАВНИЦИ владе у техничком мандату, и ВМРО-ДПМНЕ као странка на челу са Николом Груевским, с једне, и Зоран Заев, лидер леволибералне СДСМ, с друге стране, борбу воде и ван граница Македоније.

        Истовремено, протести народа у Македонији који се противе формирању владе засноване на „Тиранској платформи“ - документу усаглашеном у Албанији - не престају већ 32 дана.

        Почев од децембра прошле године, када се, девет дана након парламентарних избора у некада најјужнијој републици бивше СФРЈ, појавио чланак бившег британског дипломате Тимотија Леса, у часопису Форин Аферс, западни медији почињу све више да прате збивања у овој земљи. Осим о Македонији, и шире о Балкану, као тачки преплитања сукобљених интереса Уније и Русије, те генерално нестабилном подручју, пишу и говоре како највиши званичници ЕУ, почев од шефа Евопске комисије Жан-Клод Јункера до немачких и швајцарских новина.

        Та политичка криза се прелила и на медије у Србији који извештавају о нашем јужном суседу.

        Главни спор у Скопљу је око тога да ли се може формирати влада која је заснована на „Тиранској платформи”, документу који су усвојиле албанске партије у Македонији заједно са албанским премијером Едијем Рамом у престоници Албаније, и да ли треба мењати принцип установљен 2001, према коме две водеће партије Македонаца и македонских Албанаца треба да формирају владу.

        Сама „тиранска платформа“ је, по свему судећи, увод у поделу земље који би прво водио федерализацији, а онда и припајању западног дела Албанији. Тада би вероватно за остатком земље посегли Бугарска и Грчка.

        У том случају Србија би била затворена ка југу, тј. имала би мање безбедан транспорт са Солуном.

Интернационализација македонског спора

        Од самог почетка кризе, чињеница да је већина прављена на темељу споразума са другом државом, говори о страном елементу у процесу успостављања извршне власти.

        Зоран Заев, лидер социјалдемократске СДСМ, добио је директну подршку Јоханеса Хана, еврокомесара за суседство, посредно - и Федерике Могерини, Високе представнице ЕУ за спољну политику, NATO и америчке амбасаде у Скопљу.

        Стара клинтоновска администрација, чији је представник и актуални амбасадор САД у Скопљу, пружа подршку СДСМ-у Заева, који је постигао договор са три албанске партије. С друге стране, техничка влада коју предводи ВМРО-ДПМНЕ настоји да успостави добре односе са новим властима у Вашингтону, са Трамповим кабинетом и министарством спољних послова.

        О страној улози, осим очигледне албанске, огласило се и шест америчких сенатора средином марта, када су послали писмо новом шефу Стејт Департмента (министарства спољних послова САД), у коме траже да се Америка обрачуна са Сорошем и да престане да га помаже у разбуктавању криза у иностранству, наводећи као конкретан пример помоћ USAID-а, владине агенције, Сорошу да дестабилизује Македонију.

        У Македонији је основан покрет Стоп операцијама Сороша (СОС), са сајтом на енглеском језику, Стоп Сорош, који износи податке о деловању овог милијардера, који се јавно представља као филантроп, а који заправо настоји да усмерава и подстиче политичке процесе у бројним земљама, посебно источне Европе.

        Технички премијер Емил Димитријев, из редова ВМРО, борави на Малти, на конгресу Европских народњачких партија - највеће коалиције у Европском парламенту, 29. и 30. марта у пратњи Николе Груевског лидера ВМРО. Словеначки представник на Малти, Јанез Јанша, изнео је јасну подршку Македонији и њеној борби са Сорошем.

        Јасно је да се унутрашњи сукоб прелио и изван земље.

Напад на ВМРО у медијима на српском језику

        Наши медији посвећују пажњу дешавањима у Скопљу и целој Македонији.

        Недавно је лидер опозиције, Зоран Заев, кога подржавају три албанске партије, дао интервју листу Данас и покушао да демантује да се договорио о подизању оптужнице за геноцид против Срба. Међутим, некако је превидео да саопшти како је његова блиска сарадница Шећеринска недавно потврдила да је постигнут договор око резолуције у Собрању која би „осудила страдања свих”.

        Америчка ТВ станица у Србији, N1, пренела је изјаву функционера локалне албанске партије Демократске уније за интеграцију (ДУИ), Џевата Адемија, како је лидер ВМРО-ДПМНЕ био прихватио „Тиранску платформу“ и како једино није било сагласја око мандата специјалног тужилаштва за прислушкивање.

        Ипак, нелогично је да је договор две партије пропао због мандата тужилаштва које треба да прикупи доказе управо против ове две партије, јер се истрага фокусира на аферу неовлашћеног прислушкивања политичара управо у време владавине ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Дакле, нешто друго је посреди. С обзиром на јавно изражену подршку па и позиве NATO, бриселских еврокомесара и америчког амбасадора да председник Македоније да мандат Зорану Заеву за формирање владе, јасно је да је страни интерес усмерен против наставка владе коју предводи македонска умерена десница.

        У питању су наравно клинтоновци, тј. леволиберални естаблишмент који је претрпео пораз у САД, на референдуму у Британији и чији се ЕУ пројекат већ десет година налази у великој кризи.

        Македонска борба само је део ширег сукоба између европских народа и однарођене бирократије подржане од стране милијардера филантропа попут Ђерђа Сороша.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари