Генерал Стјуарт: Русија нам поставља баријеру од Мурманска до Сирије

ШЕФ ВОЈНЕ ШПИЈУНАЖЕ САД ПРИЗНАО ДА РУСИЈА НИЈЕ АГРЕСИВНА ВЕЋ ДА СЕ ЧУПА ИЗ ОБРУЧА NATO

Генерал Винсент Стјуарт

  • Винсент СТЈУАРТ: „Све што Русија предузима на овом плану срачунато је на то да се Сједињене Државе и NATO - у случају било каквих дејстава против Русије - суоче са повећаним губицима и трошковима. Њихов циљ је самозаштита, зато око себе праве тампон-зону“
  • Бивши шеф Џон БРЕНАН на слушању у Представничком дому: Иако ово говорим невољно, респектујем обавештајне могућности Русије које за нас представљају озбиљну претњу. Москва би те могућности могла искористити наредне године приликом међуизбора за Конгрес. У своју корист, а на штету Сједињених Држава

        ДИРЕКТОР Обавештајне управе Пентагона - генерал-потпуковник Винсент Стјуарт - рекао је на слушању у комитету Сената САД за оружане снаге да Русија наставља да јача борбену готовост на својим западним границама, као и на Блиском Истоку.

        Указао је да је то део стратегије Москве да се „ишчупа из обруча NATO“.

        Стјуарт је навео да руски војни врх од Мурманска до Калињинграда, и даље до Крима и Сирије, ствара „западну баријеру“ пред војним могућностима Запада.

        „Руси то чине да би се извукли из обруча који су створиле земље NATO у њиховом најближем окружењу… Не верујем да су то привели крају. Сматрам да би волели да прошире ту баријеру до Средоземља. Мене плаше дејства која могу да предузму у Либији како би појачали ту баријеру“, рекао је Стјуарт.

Бродови руске Балтичке флоте

        Посебно је указао: „Све што Русија предузима на овом плану срачунато је на то да се Сједињене Државе и NATO - у случају било каквих дејстава против Русије - суоче са повећаним губицима и трошковима. Њихов циљ је самозаштита, зато око себе праве тампон-зону“.

        Стјуарт је изнео претпоставку да ће руски војнодржавни врх наставити такву политику:

        „Москва жели да своју заштитну баријеру продужи све до Средоземља. То се заиста може тицати и Либије. Само, Русија све то чин да се извуче из окружења NATO“.

        Стјуартове речи могле би се и овако тумачити: оставимо их на миру, немојмо их опкољавати и са Москвом нећемо имати никаквих проблема. У сваком случају, његове речи се у доброј мери разилазе са оптужбама са Запада, из Пољске и балтичких државица о „руској агресији“. Да подсетимо: Пентагон је и почетком маја тврдио да дејства Русије у источној Европи имају „стални агресивни карактер“.

        Иначе, док је Стјуарт наступао пред сенаторима из поменутог комитета, бивши шеф CIA, Џон Бренан, говорио је у специјалном комитету Представничког дома Конгреса САД за обавештајне службе да он - иако невољно - мора да призна да има уважавање према руској шпијунажи.

        Додао је да респектује њене могућности и оценио да представљају „озбиљну претњу“. Чак је навео да би Москва те могућности могла искористити наредне године приликом америчких међуизбора за Конгрес. Како је нагласио, „у своју корист, а на штету Сједињених Држава“.

        Као прави клинтоноид, Бренан је рекао да се Русија „дрско умешала“ у прошлогодишње америчке председничке изборе „упркос озбиљним протестима и одлучним упозорењима“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари