Макрон: ЕУ мора имати своје интервентне снаге и заједнички буџет за одбрану

СВОЈЕ ПРЕДЛОГЕ ЗА „УЈЕДИЊЕНИЈУ ЕВРОПУ“ ИЗНЕО ПРЕД СТУДЕНТИМА СОРБОНЕ

  • Француски председник затражио и оснивање Европске обавештајне академије (ради боље борбе против тероризма), европског тужилаштва за тероризам и формирање заједничких снага за цивилну одбрану против природних катастрофа као и Европске канцеларије за азил и европске граничне полиције
  • Упозорио је: „Нећемо то моћи да урадимо за један дан али ако никад о томе не говоримо никад се неће десити. Направимо план за наредних пет или десет година, али почнимо“
  • Макрон је предложио И заједнички буџет за земље које деле евро као валуту, чиме би се омогућиле инвестиције у европске пројекте и што би допринело стабилизацији еврозоне у случају економске кризе. Предложио је и да се на европском нивоу уведе „порез на финансијске трансакције“ који би цео био употребљен за улагање у развој

        ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је данас да је Европа „сувише слаба, сувише спора, сувише неефикасна“, али да је неопходна за суочавање са великим светским изазовима. 

        „Европа коју познајемо је сувише слаба, сувише спора, сувише неефикасна али само Европа може да нам пружи капацитет да делујемо у свету наспрам великих изазова данашњице“,  рекао је Макрон представљајући своје предлоге за подстицање европског пројекта у говору студентима Сорбоне у Паризу.

        Француски председник се заложио за јачање европске одбране и безбедности, за формирање европских интервентних снага, увођење заједничког европског буџета за одбрану и „заједничке доктрине деловања“.

        Он је такође тражио оснивање Европске обавештајне академије да би се боље борили против тероризма, европског тужилаштва против тероризма и формирање заједничких снага за цивилну одбрану против природних катастрофа као и Европске канцеларије за азил и европске граничне полиције.

        „Нећемо то моћи да урадимо за један дан али ако никад о томе не говоримо никад се неће десити. Направимо план за наредних пет или десет година, али почнимо“, рекао је Макрон у говору у коме је представио своју визију уједињеније Европе.

        Говорећи о предстојећем изласку Велике Британије из Уније, он је рекао да ће она имати своје место у реформисаној и поједностављеној ЕУ.

        Макрон се осврнуо и на улазак крајње деснице у немачки парламент први пут после 60 година на изборима одржаним у недељу и рекао „мислили смо да се прошлост неће вратити“.

        Он је рекао да је такав изолационистички став поново појавио зато „што смо заборавили да бранимо Европу“.

        Макрон је предложио заједнички буџет за земље које деле евро као валуту, чиме би се омогућиле инвестиције у европске пројекте и што би допринело стабилизацији еврозоне у случају економске кризе.

        Француски председник је предложио да се на европском нивоу уведе „порез на финансијске трансакције“ који би цео био употребљен за улагање у развој.

        „Постоје две земље у Европи које имају порез на финансијске трансакције (Француска и Велика Британија). Узмимо тај порез и уведимо га у целој Европи“, рекао је он представљајући низ предлога намењених подстицају европског пројекта.

        „Не можемо прихватити различите таксе у Европи, то нас дели и слаби“, рекао је Макрон. Он је рекао да је потребно ујединити социјалне моделе, што ће помоћи и када је реч о међународној конкуренцији.

        Предложио је формирање јединственог дигиталног тржишта и европске агенције за иновације која би подстицала европске интернет стартап компаније и финансирала истраживања у области вештачке интелигенције.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари