Сиријска амија напада Маардес и има шансу да уништи групацију Џунд ал-Акса

ИСТОВРЕМЕНО НАПАДА И ТАИБАТ АЛ-ИМАМ И ЧИСТИ СТРАТЕШКУ МАГИСТРАЛУ ДАМАСК-АЛЕП

  • Рат на северу провинције Хама је нставак битке за Алеп. Пад Маардеса може значити и уништење Џунд ал-Акса, а војни стручњаци сматрају да ће посебно бити значајна архива те групације јер ће открити многе тајне рата у Сирији. Поред осталог: откуд јој велики број беспилотних летелица и ко је њен лидер који себе назива Абу Абдулазиз ал-Катари...
  • Завршн напад може почети у зору, а после заузимања Маардеса, владиним снагама остаје – између Хаме и Алепа – само да реше проблем Хан-Тумана...

          СИРИЈСКИ се није случајно привремено преместио на север провинцје Хама.

          Прво, тај нови фронт и није сасвим нови, а истовремено је најдиректније повезан са збивањима у Алепу и око њега. А на је владиним снагама противник џихадистичка формација Џунд ал-Акса (Ратници ал-Аксе) која већ неколико година контролише више градова и насеља на северу Хаме.

          Сиријски војни врх је био принуђен да удари на „џундовце“. Не само зато што су претходних дана покушали – користећи заузетост владиних снага у Алепу – да прошире територију под својом контролом и да угрозе град Хама (центар провинције) и војни аеродром код града Маардеса.

          Сам Маардес, који се налази на стратешки важној саобраћајници Дамаск-Хомс-Хама-Алеп,  Џунд ал-Акса држи већ две године. Држе и више околних насеља, међу којима је највећи Маан, у којем су убили 85 људи, углавном алавита којима припада и породица Башара Асада.

          Још горе је прошао претежно хришћански оближни Морек који је некада имао 15.000 становника, а сада је мртав град.

           Џунд ал-Аксу су испочетка чинили готово искључиво џихадисти-странци, а новац и остало је добијала од Саудијске Арабије. Међутим, крајем прошле године је сиријска армија тој групацији нанела тешке губитке па су јој приступиле локалне селафије, а сама се прогласила за део Ал Каиде.

          То је била прекретница. Око 400 џундоваца је у фебруару подржало Џебхат ан-Нусра, а потом је групација подржавала офанзиву Исламске државе на Ханасер. Ту су борбе вођене целу недељу, али је сиријска армија успела да уз помоћ руске авијације одбрани град.

          Американци су Џунд ал-Акса тек пре два дана прогласили за терористичку организацију. Након што је кренула на Хаму.

          Јуче се испоставило да са џундовцима на Хаму нападају и одреди тзв Слободне сиријске армије која је мезимче Американаца и њихове блискоисточне коалиције.

          Сада владине снаге имају два задатка: да зауставе напредовање према Хами и да успоставе пуну контролу над путем Дамаск-Алеп.

          У суштини, борбе на северу провинције Хама су наставак битке за Алеп.

          Данас су јединице сиријске армије прешле у напад на Маардес који је главно упориште џундоваца. Међутим, нису успеле да уђу у град из првог налета. Можда и зато што истовремено нападају насеље Кукаб и град Таибат ал-Имам који је већи од Маардеса.

          Специфичност Џунд ал-Акса је коришћење великог броја беспилотних летелица. Не само за извиђање, него и за дејства артиљерије и минобацача

          Пре неколико сати су владине снаге напале Маардес са истока, па је сада фактички окружен и истовремени напад са свих страна може почети и у зору.

          Пад Маардеса може значити и уништење Џунд ал-Акса, а војни стручњаци сматрају да ће посебно бити значајна архива те групације јер ће открити многе тајне рата у Сирији. Поред осталог: и ко је њен лидер који себе назива Абу Абдулазиз ал-Катари...

          После пада Маардеса, владиним снагама остаје – између Хаме и Алепа – само да реше проблем Хан-Тумана...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари