Си у Ташкенту понудио понудио Путину „вечно пријатељство” Кине и Русије

ОБРАТИО СЕ РУСКОМ ЛИДЕРУ СА „СТАРИ ПРИЈАТЕЉУ”, А ОН ЊЕМУ СА „ДРАГИ ПРИЈАТЕЉУ”

  • Предложио и даље учвршћивање међусобног политичког и стратешког поверења и успостављање још тешње координације и сарадње поводом актуелних међународних и регионалних послова

         У ТАШКЕНТУ – у оквиру самита Шангајске организације за сарадњу – срели су се лидери Русије и Кине.

         Си Ђинпинг се Владимиру Путину обратио речима: „Драго ми је што се овде у Ташкенуту срећемо, стари мој пријатељу Путине. Очекујем да се после ташкентског самита сретнемо у Кини.

         Спреман сам да са Вама појачам пројектовање наших односа који су већ на високом нивоу и стратешко руковођење кинеско-руским односима, да унапредимо идеју да будемо вечни пријатељи, да учврстимо међусобно политичко и стратешко поверење, појачамо међусобну подршку и да утичемо да се стратегија развоја наших двеју земаља реализује са „пребацивањем норме” и при повезивању градње „Економског појаса Пута свиле” и Евроазијске економске уније. Спреман сам и да успоставимо још тешњу координацију и сарадњу поводом актуелних међународних и регионалних послова”.

         Руски лидер му је на ово узвратио:

         „Уважени Председниче Си Ђинпинг, драги пријатељу! Ми придајемо велики значај развоју наших односа у више равни, укључујући и Шнгајску организацију за сарадњу чију 15-годишњицу управо обележавамо. Припремљен је цео низ докумената, а међу најважнијим догађајима самита биће – преузимање обавеза Индије и Пакистана у вези са њиховим пунокрвним прикључивањем нашој организацији. Предлажем да и о томе поразговарамо, као и о развоју ШОС. Можемо поразговарати и о целом спектру наше сарадње”.

         Претходно је Путин у интервјуу кинеској новинској агенцији Синхуа рекао да добри односи између Русије и Кине имају стабилизујуће дејство на глобалном нивоу.

         Говорећи о заједничким пројектима две земље, нагласио је да Русија помно прати изградњу брзе пруге између Москве и руског града Казања, истичући да тај пројекат „само почетак међудржавне сарадње између Кине и Русије у области инфраструктуре”.

         Та 770 километара дуга пруга, која се гради у кооперацији Кине и Русије, дизајнирана је као пруга којом ће саобраћати возови брзином до 400 километара на сат, а очекује се да ће се тако смањити путовање између Москве и Казања са садашњих 12 сати на три и по сата.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари