Социјалистичка влада Шпаније објавила да ће уклонити Франкове посмртне остатке из Долине Палих

ПРОТИВНИЦИ ВЕЋ УПОЗОРИЛИ: ДА ЈЕ ТУ БИО САХРАЊЕН ПО ОДЛУЦИ ШПАНСКОГ КРАЉА

  • Функционер социјалиста – Оскар Пуенте – прецизирао да ће влада „у најкраћем реалном року“ обезбедити пренос Франкових посмртних остатака на друго место. Чим буду решена „процедурална питања“. Али, није прецизирао на које „друго место“

          УТИЦАЈНИ мадридски дневни лист El Pais објавио је да шпански социјалисти, који су почетком јуна формирали владу, имају тврду намеру да посмртне остатке диктатора Франциска Франка пренесу из маузолеја, у киојем се од смрти налазе, на друго место.

          Маузолеј се налази у Долини Палих — унутар монументалног комплекса саграђеног 40-их година прошлог века, по налогу самог каудиља. Као споменик палима у шпанском грађанском рату вођеном од 1936-те до 1939-те године.

          Шпанска Социјалистичка радничка партија још 2007-ме је `прогурала` закон о историјском сећању у који је укључена и обавеза „ослобађања земље од симбола франкизма“

          Исти закон предвиђа и промену улоге Домине Палих.

          Социјалисти су још 2017-те кроз национални парламент `провукли` иницијативу да се Франко изнова сахрани на другом месту, али та одлука нема законску снагу.

          Вице-премијер Кармен Калво упркос томе је већ изјавио:

          „Ми ћемо обавезно реализовати ту одлуку парламента“.

          Други функционер социјалиста – Оскар Пуенте – прецизирао је да ће влада „у најкраћем реалном року“ обезбедити пренос Франкових посмртних остатака на друго место. Чим буду решена „процедурална питања“.

          Ни он није прецизирао на које „друго место“

          Проитивници, наравно, не седе скрштених руку.

          Председника Фонда Франиска Франка - генерал Хуан Чичаро Ортега – прво је упозорио социјалисте да је Франко био сахрањен у Долини Палих по одлуци краља Шпаније. Потом је изразио уверење да социјалисти у парламенту неће имати довољно гласова подршке својој иницијативи.

          Монументалних комплекс у Долини Палих највише посећују Франкове присталице, неофалангисти и припадници десничарских организација. Највише на дан Франкове смрти – 20. новембра (1975-те).

          Социјалиста Педро Санчес постао је председник владе 1. јуна – након што је у парламенту било изгласано неповерење влади Маријана Рахоја.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари