„Програм реформи“: БиХ предана бољим односима са НАТО, али без прејудицирања одлуке о чланству

„ЗА КРЕТАЊЕ У НАТО ПОТРЕБНА ПОСЕБНА ОДЛУКА ПРЕДСЕДНИШТВА БиХ И ПАРЛАМЕНТА БиХ“

* Програм реформи БиХ, који је написан на 21 страници, значајно је другачији од АНП-а, који је раније израђен и објављен на преко 160 страница. Примера ради, у АНП-у је наведено да Устав БиХ не ограничава приступање БиХ НАТО-у, док се о томе у Програму реформи уопште не говори, као што се не говори ни о активирању МАП-а, реформи полиције, јачању граничне полиције и капацитета Службе за послове са странцима и Сектора за имиграцију

* У АНП-у су била и поглавља о изборном систему, тржишту рада у БиХ, ценама, банкарском сектору, кредитима, депозитима, спољнотрговинској размени, док о томе у Програму уопште нема ни речи

_________________________________________________________________

        БОСНА и Херцеговина је предана побољшању односа са НАТО-ом, без прејудицирања коначне одлуке о чланству, за чије усвајање ће бити потребна додатна одлука Председништва БиХ и Парламентарне скупштине БиХ.

        Ово се, између осталог наводи у Програму реформи БиХ који је усвојило Председништво БиХ, а који је у петак достављен Народној скупштини РС, где ће у понедељак у послеподневним часовима бити одржана посебна седница и расправа о његовом садржају.

        Програм због којег већ месец дана трају препуцавања у БиХ, подељен је у пет поглавља и то политичка и економска питања, одбрамбена и војна питања, затим питања ресурса, безбедносна питања и правна питања, а у њему се наводи и то да је БиХ сарадњу са НАТО-ом званично почела у децембру 2006. године те да је, иако није чланица, показала спремност да пружи активан допринос НАТО-у и учествује у операцијама подршке миру.

        "Приступањем НАТО-овом програму Партнерство за мир, БиХ је показала своју преданост за постизање пуне интероперабилности са земљама чланицама НАТО-а што пре и у свим сегментима. БиХ је препознала евроатлантске интеграције као један од својих спољнополитичких циљева", наводи се у Програму.

        Када су у питању одбрамбене реформе, у документу се наводи да су активно учешће у регионалним, европским и евроатлантским процесима, посебно у ЕУ и НАТО спољнополитички и безбедносни циљеви БиХ дефинисани у Безбедносној политици и Општим смерницама и приоритетима за имплементацију спољне политике БиХ.

        Када је реч о одбрамбеном планирању, у Програму реформи наводи се да ће БиХ стварати предуслове како би се обезбедио висок ниво сарадње са НАТО-ом и ЕУ те радити на планирању и обезбеђивању да одбрамбени ресурси буду у интероператибилности са НАТО снагама.

        "Намера је да се батаљонска група лаке пешадије стави на располагање за НАТО операције до 2023. године", наводи се у Програму, а како би се побољшала интероперабилност, Министарство одбране планира да повећа могућност приступа програмима учења страних језика.

        Оно што је занимљиво јесте да се у Програму наводи да ће број перспективних војних локација бити 57 те да ће се наставити са књижењем перспективних војних локација.

        Део Програма односи се и на питања информатичке безбедности, као и безбедности и провере лица која рукују НАТО-овим тајним подацима, а сви они који рукују или имају приступ тим подацима обавезни су да испуњавају неопходне НАТО стандарде.

        "БиХ ће наставити са ревизијом свог законодавства како би се обезбедили његова компатибилност са правилима НАТО-а и прописима који се односе на овај документ", наводи се у задњој реченици Програма реформи БиХ.

        Програм реформи БиХ, који је написан на 21 страници, значајно је другачији од АНП-а, који је раније израђен и објављен на преко 160 страница.

        Примера ради, у АНП-у је наведено да Устав БиХ не ограничава приступање БиХ НАТО-у, док се о томе у Програму реформи уопште не говори, као што се не говори ни о активирању МАП-а, реформи полиције, јачању граничне полиције и капацитета Службе за послове са странцима и Сектора за имиграцију.

        У АНП-у су била и поглавља о изборном систему, тржишту рада у БиХ, ценама, банкарском сектору, кредитима, депозитима, спољнотрговинској размени, док о томе у Програму уопште нема ни речи.

        Милорад Додик, председник СНСД-а и члан Председништва БиХ из Републике Српске, рекао је да су ставови странке о Програму реформи већ познати јавности и да је и Извршни комитет СНСД-а у петак заузео став да је неупитна војна неутралност те да документ не предвиђа интеграционе процесе у НАТО.

        "Сам документ говори да се не прејудицира чланство, што сасвим довољно говори о чињеници да интеграциони процеси нису део тог документа", рекао је Додик истичући да ће се водити расправа о томе те да верује да ће НС РС то примити к знању и дати оцену да то није супротно Резолуцији НС РС о војној неутралности те да је то најважније. 

         https://www.nezavisne.com/novosti/bih/Nema-clanstva-u-NATO-u-bez-odluke-Predsjednistva-BiH-i-poslanika/574874

       

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари