Бошњаци у Рашкој области одбили да следе пример Есада Џуџевића који је постао Џуџо

У НОВОМ ПАЗАРУ И СЈЕНИЦИ НИКО НИЈЕ СКРАТИО ПРЕЗИМЕ ЗА „ВИЋ“ („ИЋ“), А У ТУТИНУ - САМО ТРОЈЕ

Есад Џуџо

        САМО су три особе од 2014. године прихватиле позив тадашњег председника Бошњачког националног већа (БНВ) Есада Џуџевића и из презимена избациле суфикс -вић, пренео је данас Радио Сто плус.

        Есад Џуџевић је у августу 2014. године из свог презимена избацио суфикс -вић и постао Џуџо, а објашњавајући свој поступак рекао је да тим потезом исправља „неправду учињену његовим прецима“, када су Бошњацима ти суфикси у презимену насилно наметнути почетком 20. века.

        „БНВ је покренуло национални пројекат о одбацивању додатака -вић и -ић из презимена и верујем да до следећег пописа становништва у Србији, 2021. године, ни један Бошњак неће имати те суфиксе у презимену. То ће бити њихов допринос обнови и учвршћивању етничког и културног идентитета на овим просторима“, рекао је Џуџо 2014. године.

        Међутим, из матичних служби локалних самоуправа Новог Пазара, Сјенице и Тутина, у којима живи највише Бошњака, радију Сто плус је саопштено да Џуџиним стопама није кренуо велики број грађана, односно - у Новом Пазару и Сјеници нико, а у Тутину троје.

        „У последње две године је било захтева за промену имена и презимена, пре свега од људи који су одлазили да живе у Турску или неке друге земље у иностранству, али не и за промену презимена на онај начин како је то урадио Џуџо“, саопштено је из тих локалних самоуправа.

        Џуџо није желео да коментарише ове податке.

        Програмски координатор невладине организације „Урбан ин“ Сеад Биберовић оценио је да су се обистиниле његове процене од пре две године да Бошњаци неће насести на Џуџин потез који је био намењен скупљању поена пред тадашње изборе за БНВ.

        „Стратегија Есада Џуџе о промени презимена је и тада, као и данас, смешна. Пре две године, као и сада, Бошњаци се суочавају с бројним проблемима које никако не може да реши промена презимена. Забрињава то што БНВ не ради ништа да се ти проблеми реше“, закључио је Биберовић.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари