ЈУГОВИЋ: Са Преокретом се рађа нова нада да ће коначно сванути 6. октобар

НЕМОЈ ПОСЛЕ ДА СЕ НЕКО ВАДИ ДА НИЈЕ

ЗНАО ШТА СЕ НУДИ И ЗА ШТА СЕ ГЛАСА

Александар Југовић

  • Имамо поуздана истраживања и знамо да је садашња вредност Преокрета око 14 одсто, истакао је Југовић у интервјуу ФоНету и објаснио да је то разлог за хајку појединих политичких партија, чији ће гласови на наредним изборима отићи Преокрету      
  • Преокрет је стожер окупљања интелектуалаца и прогресивних људи који су „патриоте на здрав начин“, прецизирао је Југовић, јер сматрају да Србија једино мудром политиком може ојачати и тако обезбедити боље услове живота и штитити интересе Срба на Косову
  • Полазна основа у разговорима Београда и Приштине, сматра Југовић, мора бити прихватање нестатусног дела Ахтисаријевог плана у којем се говори о заштићеним зонама, заштити српске духовне и културне баштине на Косову, аутономијама локалних самоуправа и посебном статусу за север Косова
  • Југовић прогнозира да ће Србија у марту добити статус кандидата за чланство у ЕУ, јер „Европа неће дозволити Србији да срља у загрљај Русији“
  • ФАКТИ: Још није сасвим сигурно да ће Србија преживети 5. октобар, клептократски експеримент у име ЕУ  и „демократије“, а ова троглава секта (Чеда, Вук, Жарко) већ обећава - 6. октобар! Фали им само покојни Владан Батић! А ко гусла о опасности од претварања Србије у „руску губернију“ - они који су од Србије већ направили „губернију“ САД-ЕУ!

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Иза хајке на Преокрет и Српски покрет обнове (СПО) стоје оне странке којима не одговара снага овог покрета на наредним изборима, оценио је потпредседник СПО Александар Југовић и нагласио да ће безусловно залагање за чланство у Европској унији (ЕУ), без компромиса са антиевропским снагама, бити услов за улазак Преокрета у наредну Владу.

        Имамо поуздана истраживања и знамо да је садашња вредност Преокрета око 14 одсто, истакао је Југовић у интервјуу ФоНету и објаснио да је то разлог за хајку појединих политичких партија, чији ће гласови на наредним изборима отићи Преокрету.

        Он очекује да ће подршка Преокрету до дана одржавања избора расти, што ће обезбедити да политика за који се овај покрет залаже буде основа формирања неке будуће владе.

        Југовић сматра да је Преокрет „трн у оку свима“, јер представља политичку снагу која може мобилисати гласове оних који су на претходним изборима подржали Листу за европску Србију, предвођену Демократском странком (ДС).

        Иза „медијске хајке“ на Преокрет и СПО има људи из ДС, мисли Југовић, али напомениње да је, после наредних избора, могућа коалиција са том странком, уколико ДС дефинише политику јасне платформе европских интеграција, без уступака антиевропским снагама.

        Југовић је, међутим, поручио да се не може говорити о могућности формирања Владе са Социјалистичком партијом Србије, јер су се људи из те странке „поприлично вратили својим коренима“, у кабинетима држе слике Слободана Милошевића и својим понашањем су показали да су против ЕУ и европских вредности.

        Према речима Југовића, Преокрет је широки фронт грађанских и демократских снага, који не жели да се помири са тим да се Србија, 12 година после демократкских промена, враћа у деведесете и „живи наслеђе политике која нас је коштала највећих несрећа“.

        Преокрет је стожер окупљања интелектуалаца и прогресивних људи који су „патриоте на здрав начин“, прецизирао је Југовић, јер сматрају да Србија једино мудром политиком може ојачати и тако обезбедити боље услове живота и штитити интересе Срба на Косову.

        Југовић види Преокрет као кохезију модерне левице и деснице, покрет који се залаже за системско мењање ствари у Србији, и тврди да су бирачи и чланство СПО већ препознали значај те политике.

        „Време које је пред нама мобилисаће оне који су од 1990. године били за СПО и оне који поштују вредности борбе Либерално демократске партије и Социјалдемократске уније“, предвидео је Југовић.

        Он сматра да се, „11 година од пада Слободана Милошевића, рађа нова нада да ће коначно сванути 6. октобар“.

        Према оцени Југовића, у Србији се више бране руски, него српски интереси и све што је обећавано 2008. године, приликом формирања Владе коју је СПО подржао, пало је у воду.

        Временом, како је мандат одмицао и како су се приближавали избори, објаснио је Југовић, од политике која је заговарала безусловне европске интеграцује „дошли смо до тога да поједини министри у Влади сматрају да европски пут више није битан“.

        Полазна основа у разговорима Београда и Приштине, сматра Југовић, мора бити прихватање нестатусног дела Ахтисаријевог плана у којем се говори о заштићеним зонама, заштити српске духовне и културне баштине на Косову, аутономијама локалних самоуправа и посебном статусу за север Косова.

        Нико неће да изађе са јасним планом, дефинисаном косовском политиком, већ се ствари гурају под тепих, напоменуо је Југовић и упозорио да најављени референдум у четири општине на северу Косова може изазвати турбуленције у Србији и региону.

        Југовић је оценио да је нестатусни део Ахтисаријевог плана добар, али да може да се побољша и констатовао да он представља извесну копију плана З4 који је био најбоље могуће решење за Србе у Крајини, али је одбијен, што је изазвало несреће у акцијама „Бљесак“ и „Олуја“.

        „Морамо чувати и оснажити онај део Србије над којим неспорно имамо суверенитет. Ми над Косовом и Метохијом немамо суверенитет који смо изгубили Кумановским споразумом и Резолуцијом 1244“, подсетио је Југовић.

        „Србија мора прихватити европске интеграције, без признавања независног Косова и тражити најбољи модел“, прецизирао је Југовић и додао да је за СПО „можда најприхватљиви модел Јужног Тирола“.

        Југовић прогнозира да ће Србија у марту добити статус кандидата за чланство у ЕУ, јер „Европа неће дозволити Србији да срља у загрљај Русији“.

        Интерес Европе није да Србија буде руска губернија, рекао је Југовић и подсетио да су препоруке земаља Запада биле да се Срби повуку са барикада, док је руски амбасадор у Београду Александар Конузин посетио Косово, донео шаторе и агрегате, уз поруку Србима да истрају у својим захтевима.

        „Нама није потребно да у Србији бранимо руске интересе. Имамо довољно својих проблема и морамо оснажити Србију, пре свега у сарадњи са партнерима са Запада“, закључио је Југовић. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари