Министарство за европске интеграције: За Србију у ЕУ спремно да гласа 49 одсто грађана

„НАСТАВАК ДИЈАЛОГА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ, НЕЗАВИСНО ОД СТАВА ЕУ, ПОДРЖАВА 59 ОДСТО ГРАЂАНА“

  • Наводно је 66 одсто испитаника оценило да би реформе, неопходне за улазак Србије у ЕУ, требало спроводити и мимо самог чланства, због добробити грађана и стварања боље уређене Србије
  • ФАКТИ: Ево анкете која то није и не може бити, без обзира на придржавање стандарда Евробарометра. Ово је исто као кад би пастир или вук претендовали на анкетирање оваца… Још горе би било кад би Министарство за европске интеграције „анкетирало“ грађане Србије - шта мисле о Русији и Кини… Министарство Јадранке Јоксимовић мора бити лишено права анкетирања, чак и финансирања анкета попут ове…

        УКОЛИКО би сутра био одржан референдум са питањем „Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ?“, 49 одсто грађана Србије гласало би за док би њих 27 одсто гласало против, показује истраживање „Европска оријентација грађана Србије“ које је спровело Министарство за европске интеграције.

        Истраживање је показало да 13 одсто грађана не би гласало о чланству Србије у ЕУ док 11 одсто не зна шта би одговорило на референдумско питање.

        Од укупног броја испитаника, њих 66 одсто оценило је да би реформе, неопходне за улазак Србије у ЕУ, требало спроводити и мимо самог чланства, због добробити грађана и стварања боље уређене Србије.

        Када је реч о најважнијим реформама које утичу на свакодневни живот грађана, њих 16 одсто је навело реформу здравственог система, по 15 одсто испитаника је навело борбу против корупције и реформу правосуђа, а по 11 одсто реформу пољопривреде и образовног система.

        Следе реформа заштите потрошача коју је навело девет одсто грађана, реформа заштите животне средине и боља заштита људских права на којима инсистира седам одсто испитаника.

        Наставак дијалога Београда и Приштине, независно од тога да ли на њему инсистира ЕУ, подржава 59 одсто анкетираних грађана.

        Коментаришући предности чланства у ЕУ, 17 одсто грађана је навело више могућности за запошљавање, 16 одсто је истакло пут ка бољој будућности младих људи, могућност за слободније кретање унутар граница ЕУ навело је 14 одсто испитаника а 12 одсто могућност да се уреди стање у Србији.

        Грађани као највеће донаторе од 2000. до данас наводе ЕУ (23 одсто), Русију (22 одсто), Кину (21 одсто) и Јапан, кога је као највећег донатора препознало 11 одсто анкетираних.

        Истраживање „Европска оријентација грађана Србије“ спроведено је крајем јуна према стандарду Евробарометра и у њему је учествовало 1.064 испитаника старијих од 18 година.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари