Шиптарија у Мушутишту не дозвољава Србима ни да виде своје порушене куће и да се помоле у срушеној цркви

ВИШЕ ПУТА ПРОБИЈАН КОРДОН ПОЛИЦИЈЕ, ЧУЈУ СЕ УЗВИЦИ „УЧК, УЧК”, ЛИТУРГИЈА КАСНИЛА САТИМА

  • У 8.30 на темељу порушене цркве из 18. века требало би да литургију поводом црквене славе служе монаси из манастира Високи Дечани, а очекује се долазак и заменика премијера Косова Бранимира Стојановића и министра за заједнице и повратак у косовској влади Далибора Јевтића
  • Марко ЂУРИЋ: “Србија не види ништа нормално у масовној манифестацији мржње према Србима, који желе само да се, из верских и комеморативних разлога, окупе на згариштима својих кућа и развалини своје цркве. Ако се Србима не дозвољава чак ни то, о каквој перспективи српско-албанских односа данас можемо да разговарамо?”

         У СЕЛУ Мушутиште код Суве Реке, на путу који води ка порушеној цркви из 18. века, дошло је до сукоба полиције и мештана Албанаца који протестују због доласка расељених Срба из тог села, који данас треба да обележе црквену славу.

         Косовска полиција почела је да приводи окупљене демонстранте, који се томе противе узвикујући “Ослободилачка војска Косова”, као и пароле којима изражавају противљење повратку Срба.

         Учесници протеста су јутрос у више наврата пробили кордон полиције, а расељени Срби још увек нису стигли до тог села.

         У 8.30 на темељу порушене цркве из 18. века требало би да литургију поводом црквене славе служе монаси из манастира Високи Дечани, а очекује се долазак и заменика премијера Косова Бранимира Стојановића и министра за заједнице и повратак у косовској влади Далибора Јевтића.

         Мештани села код Суве Реке пре неколико дана су истакли билборд с фотографијама страдалих Албанаца у прошлом рату, као и фотографије порушених кућа. На билборду је писало “Ово су Срби оставили иза себе када су одлазили из Мушутишта 1999”.

         Неколико аутобуса с расељеним Србима још чека на улазу у Мушутиште, а сукоб полиције и демонстраната Албанаца, који протестују због њиховог доласка, још увек траје.

         У аутобусима с ресељеним Србима има и око 20 деце, а на улазак у село чекају и заменика премијера Косова Бранимира Стојановића и министра за заједнице и повратак у косовској влади Далибора Јевтића.

         Нико од надлежних за сада није потврдио да ће расељени Срби стићи до темеља порушене цркве у свом селу где треба да се одржи литургија поводом облежавања Велике Госпојине.

         Због протеста, литургија која је требало да почне у 8.30 још није почела.

Ђурић: излив екстремизма и неприкривене
мржње према српском народу

  • Приштина би требало да зна да се мржња не може излечити сузавцем и пендрецима, већ позитивним примерима, порукама помирења и кажњавањем подстрекача мржње и етнички мотивисаног насиља, али то није реално очекивати јер “бројни припадници албанске политичке елите су најгласнији идеолози мржње и екстремизма на Косову и Метохији”

         ДИРЕКТОР Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић оценио је данас да то што аутобуси с расељеним Србима чекају на улазу у косовско село Мушутиште код Суве Реке јер Албанци протестују због њиховог доласка, представља излив екстремизма и неприкривене мржње према српском народу и сведочи колико је безбедносна ситуација на Косову и Метохији запаљива.

         “Пре неколико дана смо, пошто су албански екстремисти поставили билборд који је био јавни позив на данашње изливање мржње према Србима, упозорили шта се спрема, и да су надлежни органи правовремено реаговали, данас не бисмо били сведоци сцена које подсећају на оне из мартовског погрома 2004. године”, оценио је Ђурић у саопштењу.

         Он је навео да они који предлажу да Савет безбедности УН престане да се на тромесечном нивоу бави анализом стања на Косову и Метохији треба да дају одговор на питање да ли је ово наводна нормализација на којој заснивају свој предлог.

         “Србија не види ништа нормално у масовној манифестацији мржње према Србима, који желе само да се, из верских и комеморативних разлога, окупе на згариштима својих кућа и развалини своје цркве. Ако се Србима не дозвољава чак ни то, о каквој перспективи српско-албанских односа данас можемо да разговарамо?”, упитао је Ђурић.

         Он је додао и да би Приштина требало да зна да се мржња не може излечити сузавцем и пендрецима, већ позитивним примерима, порукама помирења и кажњавањем подстрекача мржње и етнички мотивисаног насиља, али то није реално очекивати јер “бројни припадници албанске политичке елите су најгласнији идеолози мржње и екстремизма на Косову и Метохији”.

         “Срби ће се данас у Мушутишту, без обзира на 'добродошлицу' која им је приређена, бити на литургији, јер наш народ се Богу молио и у тежим временима, не зазирући ни од већих опасности”, навео је Ђурић.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари