Српска потписала споразум са „Газпромом“ о директном снабдевању гасом

ДОДИК И ЦВИЈАНОВИЋ У МОСКВИ ИСКОРИСТИЛИ МОГУЋНОСТ

КОЈА ЈЕ ПРЕДВИЂЕНА ДЕЈТОНСКИМ СПОРАЗУМОМ

  • Ми имамо на то право према Дејтонском споразуму. Устав БиХ предвиђа да ће бити потребна одређена парламентарна подршка за такав споразум. Захвални смо руској влади и Руској Федерацији што је прихватила да се користи тај механизам, који је потпуно легалан и легитиман, рекао је Милорад Додик
  • Он је истакао да ће Српска, након парафирања споразума, тражити да парламент БиХ да подршку и сагласност. Па нагласио: „Уколико не добијемо подршку, ми ћемо апсолутно бити у позицији да своју подршку према раду у институцијама БиХ и самом парламенту снажно редефинишемо и доведемо у функцију 'брже пролазности' за иницијативе које долазе из Републике Српске“

        ПРЕМИЈЕРКА Српске Жељка Цвијановић потписала је данас у Москви са генералним директором компаније „Газпром“ Алексејем Милером споразум о директној испоруци гаса Српској, без посредовања предузећа „БХ гас“.

        Председник Републике Српске Милорад Додик, који се са Цвијановићевом налази у вишедневној посјети Руској Федерацији, рекао је Срни да је изузетно задовољан што је руска страна показала разумевање и што је први пут искориштена таква могућност предвиђена Дејтонским споразумом.

         „Ми имамо на то право према Дејтонском споразуму. Устав БиХ предвиђа да ће бити потребна одређена парламентарна подршка за такав споразум. Захвални смо руској влади и Руској Федерацији што је прихватила да се користи тај механизам, који је потпуно легалан и легитиман“, рекао је Додик.

        Он је истакао да ће Српска, након парафирања споразума, тражити да парламент БиХ да подршку и сагласност.

         „Уколико не добијемо подршку, ми ћемо апсолутно бити у позицији да своју подршку према раду у институцијама БиХ и самом парламенту снажно редефинишемо и доведемо у функцију брже пролазности за иницијативе које долазе из Републике Српске“, рекао је Додик.

        Он је подсетио да су раније, због неразумевања на нивоу БиХ, постојали велики застоји на неким другим кредитним линијама за Клинички центар у Бањалуци, аутопут, те за крак гасовода Јужни ток.

         „Дакле, ми нисмо спремни више да наши пројекти зависе од цинизма који можемо да видимо и чујемо у Сарајеву, него хоћемо да то буде брзо и пропусно, јер ако не буде тако онда се питамо за шта ће нам уопште тај парламент и те структуре“, оцијенио је Додик.

        Он је истакао да гасовод Јужни ток у Републици Српској „не додирује“ ни у чему интересе ФБиХ, не прави обавезе ни за БиХ у целини, нити за ФБиХ.

         „То је пројекат који Република Српска развија заједно са руским партнерима и Руском Федерацијом и ми ћемо наставити да то и даље стављамо у врх приоритета на свим местима одлучивања где је потребно, па и у парламенту БиХ“, рекао је Додик.

        Имајући у виду да предстоје избори и да ће тај пројекат морати сачекати вероватно нову гарнитуру власти, Додик је рекао да је то одлична прилика да представници из Српске своје учешће у формирању структура у БиХ ставе у функцију доношења оваквих одлука, шта год ко о томе мислио.

        Делегација из Републике Српске разговарала је са Милером и о гасоводу Јужни ток и застојима на нивоу Савета министара БиХ на реализацији тог великог пројекта, који, истакао је Додик, обезбеђује сигурност и стабилност у сваком погледу.

        Додик је навео да ће реализацијом овог пројекта бити обезбеђено редовно снабдијевање гасом, а касније и производња електричне енергије на бази гаса.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари