Минић: У Сарајеву се морају помирити с тим да неће бити новог Марфија и новог Шмита
ПРЕМИЈЕР СРПСКЕ НАСТУПИО НА ФАКУЛТЕТУ ПОЛИТИЧКИХ НАУКА У БАЊАЛУЦИ

(Фото: unibl.org/Д. Десница)
* Саво МИНИЋ: Српска је самоодржива, економски и политички стабилна и јака, способна да се носи са свим изазовима и управља процесима. Република Српска је била једини могући оквир за заштиту српског народа у тадашњој БиХ
* МИНИЋ: Да није било Републике Српске - не би било ни нас данас овде... Они у Сарајеву праве проблем и око тога што је Трамп предложио новог амбасадора у БиХ.
* Драга МАСТИЛОВИЋ, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање: Ми смо јединствени у Европи, а можда и у свету. Наши студенти имају бесплатно школовање, бесплатан смештај у студентским домовима и храну која се субвенционише. Додељујемо и преко хиљаду стипендија сваке године, које се у континуитету периодично повећавају
________________________________________________________________________
РЕПУБЛИКА Српска настала је као одговор на историјске изазове и једини је могући оквир за заштиту српског народа у БиХ, истакнуто је на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци где је разговарано о теми "Република Српска-јуче, данас, сутра".
Премијер Саво Минић каже да је Српска самоодржива, економски и политички стабилна и јака, као и способна да се носи са свим изазовима и управља процесима.
Говорило се и о значају институција, положају Српске и улози младих у њеном будућем развоју.
- Да није било Републике Српске, не би било ни нас данас овде, рекао је премијер Саво Минић на предавању студентима.
Говорећи о настанку Српске, Минић је рекао да је она била једини могући оквир за заштиту српског народа у тадашњој БиХ и подсетио на улогу генерација које су поставиле темеље данашње Српске.
Према његовим речима, институције су уз народ, територију и власт најважнији стубови сваке стабилне заједнице. Због тога су, како каже, институције Републике Српске често изложене политичким притисцима и нападима.
- Имали смо једно предавање где сам покушао на неки начин да дочарам Републику Српску кроз три временске дистанце – прошлост, садашњост и будућност, са аспекта институција и Владе, али и чињенице да су наши студенти наш стратешки ресурс, да су они неко од кога зависи Република Српска у сваком смислу те речи - каже Минић.
Представљени су и пројекти који се реализују захваљујући подршци институција Републике Српске. Улагања у Универзитет у актуелном мандату премашују 19 милиона марака, а међу најзначајнијим пројектима је изградња Научно-технолошког парка у универзитетском кампусу.
- Морам да кажем да је академска заједница учествовала у стварању Републике Српске. Академска заједница ће помоћи Влади у свим активностима које се тичу заштите Републике Српске и унапређења позиције Републике Српске у регионалним, али и светским размерама. Желим још једном да нагласим да имамо пуну подршку Владе Републике Српске и свих институција у стварању бољих услова и за рад и за студирање - каже Радослав Гајанин ректор Универзитета у Бањалуци.
Млади и образовање један од кључних приоритета Републике Српске. Студенти у Српској имају бесплатно школовање, смештај у студентским домовима и бројне облике подршке. Најављен је нови циклус улагања у научноистраживачки рад и развој института.
- Ми смо јединствени, мислим, у Европи, а можда и у свету, да наши студенти имају бесплатно школовање, да имају бесплатан смештај у студентским домовима, да се субвенционише храна, да додељујемо преко хиљаду стипендија сваке године, које се у континуитету периодично повећавају. Дакле, што се тиче студентског стандарда, мислим да је Република Српска заиста направила један изузетан искорак који је одваја од земаља окружења, можемо слободно рећи, и Европе - истакао је Драга Мастиловић министар за научнотехнолошки развој и високо образовање.
Премијер Минић указао је након предавања о теми "Република Српска - јуче, данас, сутра" да у Сарајеву тврде да нам је и даље потребан високи представник са бонским овлашћењима - зато што им то одговара и зато да би им ставио Устав ван снаге да би формирао власт, али то се, казао је, неће десити.
- Једноставно, они су спремни све жртвовати, чак и своје капацитете, али није ми јасно свих ових година да све што постоји према Републици Српској мора бити непријатељско. То је дио једног њиховог колорита и онога што долази с те стране - рекао је Минић.
Слично је и са лицитирањем око високог представника.
- Они праве проблем и око тога што је Трамп предложио новог амбасадора у БиХ. Они очекују "Марфија", али неће доћи још један Марфи и неће доћи још један Шмит и морају се помирити с тим - рекао је Минић.




















