Међу 28 „ставки” и захтев да се узму изјаве пилота авиона са линије за Сингапур

РУСИЈА ДОСТАВЉА МЕЂУНАРОДНОЈ ИСТРАЗИ СУГЕСТИЈЕ ШТА СВЕ ТРАЖИТИ ОД УКРАЈИНЕ, ЊЕНИХ ДИСПЕЧЕРА И АРМИЈЕ

  • Росавијација је прво указала да је неопходно изучити снимак разговора и преговора (и аудио и видео) у командно-диспечерском центру Украјине из којег је управљано авио-саобраћајем у тренутку обарања Боинга 777
  • Иницирала је такође да истрага од Кијева затражи снимак контаката диспечера са повезаним пунктовима управљања ваздушним саобраћајем, посебно од момента уласка малезијског авиона у ваздушни простор Украјине. Овај захтев подразумева и разговоре вођене радио-везом и телефонима украјинских диспечера са „војним сектором” или снагама ПВО Украјине
  • Из Москве се такође истрази предлаже да затражи снимке разговора диспечера са посадама Сингапурских авио-линија и Ер Индија, податке земаљских радара о кретању Боинга 777 – од момента његовог уласка у ваздушни простор Украјине
  • Међу захтевима је и инсистирање да се од Украјине затраже подаци о преговорима пилота војних авиона са националним војним сектором и између себе – у целој зони оружаног конфликта и места пада Боинга 777, укључујући и податке средстава објективне контроле војних авиона који су се налазили у тој зони
  • Неопходно је разговарати са посадом авиона који је летео на лини Копенхаген-Сингапур чији су пилоти можда били у прилици чак и да својим очима виде катастрофу малезијског Боинга 777

         РУСИЈА је припремила цео списак онога што треба захтевати од Украјине и урадити да би се дошло до истине о катастрофи малезијског Боинга 777, а предаће га комисији која истражује њене узроке.

         Шеф Росавијације Александар Нерадко овим поводом је саопштио: „Авио-власти Русије припремиле су списак од 28 захтева, сугестија и питања која ће бити прослеђена истрази. У нади да же то помоћи да се утврди тачан узрок катастрофе малезијског авиона”.

         Росавијација је прво указала да је неопходно изучити снимак разговора и преговора (и аудио и видео) у командно-диспечерском центру Украјине из којег је управљано авио-саобраћајем у тренутку обарања Боинга 777.

         Иницирала је такође да истрага од Кијева затражи снимак контаката диспечера са повезаним пунктовима управљања ваздушним саобраћајем, посебно од момента уласка малезијског авиона у ваздушни простор Украјине. Овај захтев подразумева и разговоре вођене радио-везом и телефонима украјинских диспечера са „војним сектором” или снагама ПВО Украјине.

         Из Москве се такође истрази предлаже да затражи снимке разговора диспечера са посадама Сингапурских авио-линија и Ер Индија, податке земаљских радара о кретању Боинга 777 – од момента његовог уласка у ваздушни простор Украјине.

         Истрази је сугерисано и да затражи информације о саставу и функционисању украјинских надземних радара, као и податке Оружаних снага Украјине о контроли ваздушног простора у зони пада Боинга 777 коју су обавиле њихове јединице ПВО. Ово у случају да је таква контрола обављена, при чему би требало прибавити и преговоре вођене између појединих украјинских ПВО-пунктова.

         Росавијација је међународној истрази указала и да је неопходан прецизан опис радарске ситуације на истоку Украјине који би укључивао све податке о летовима војних авиона у зони оружаног конфликта и места пада авиона.

         Потребне су – наглашава се из Москве – и информације о томе које јединице украјинских Оружаних снага су 17. јула биле задужене за радарско праћење авиона у зони пада малезијског авиона, са описом њихове дислокације.

         Међу захтевима Росавијације је и инсистирање да се од Украјине затраже подаци о преговорима пилота војних авиона са националним војним сектором и између себе – у целој зони оружаног конфликта и места пада Боинга 777, укључујући и податке средстава објективне контроле војних авиона који су се налазили у тој зони.

         Русија неопходним за објективну истрагу сматра и информације које би показале које налоге и наредбе су добијали украјински органи задужени за организацију ваздушног саобраћаја у вези са ограничењима коришћења ваздушног простора изнад Доњецка и Луганска, а такође о процедурама предвиђеним за сарадњу са посадама авиона и ПВО Украјине.

         Москва незаобилазним сматра и прибављање показатеља специјализованих блокова апаратуре самих авиона у којима се чувају тачне информације о трајекторији лета која се утврђује уз коришћење података GPS.

         Једнако неопходним сматра прибављање података о могућем коришћењу у дану трагедије малезијског авиона средстава за прављење сметњи у функционисању GNSS (глобалног навигационог сателитског система).

         Росавијација инсистира и на информацијама о току припрема посаде авиона за лет, укључујући податке о ешелону којег се посада морала придржавати током лета, а такође о –могућим узроцима промена у плану лета.

         Инсистира још и на копији плана лета малезијске компаније, на статистичким подацима о претходним летовима ваздушном трасом на линији МХ–17, на подацима о планираним лансирањима ракета на дан катастрофе. Исто тако: на указивању места дислокације снага и средстава, њиховом дневном плану и подацима објективне контроле летова украјинске војне авијације за 17. јули.

         У Москви се неопходним сматрају и подаци о фактичком постојању у зони пада авиона зенитних диригованих ракета, о свим зенитним ракетним системима у наоружању украјинске армије.

         Русија инсистира да се затраже и информације о свим лансирањима ракета украјинске армије – укључујући и испаљене током вежби – у периоду од 10. до 17. јула, укључујући и обављене припреме за лансирања, податке о активирању радарских центара у времену уочи и за време катастрофе малезијског авиона.

         Росавијација је посебно указала да је неопходно темељно прегледати елементе конструкције авиона и утврдити постоје ли на њима оштећења, уз истовремени детаљни преглед места пада Боинга 777.

         Руски регултатор ваздушног саобраћаја сугерисао је и да се анкетирају посаде других авиона који су 17. јула летели над истоком Украјине – да би се сазнало да ли су њихови апарати приликом прелета регистровали икакве сметње. Уз ово би – како је наглашено – требало дешифровати податке њихових DFDR (дигитано устројство које региструје податке о лету), обративши нарочито пажњу на функционисање навигационе опреме и параметре о трајекторији лета.

         Неопходно је такође – указано је из Москве – добити све податке о самом малезијском Боингу 777, укључујући податке о могућим неисправностима или отказивању технике, посебно навигационе технике.

         Неопходно је разговарати са посадом авиона који је летео на лини Копенхаген-Сингапур чији су пилоти можда били у прилици чак и да својим очима виде катастрофу малезијског Боинга 777.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари

јанко и марко's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Srdjan's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Stanko's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Zoran's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Додај коментар