Варуфакис овога пута гласао „за“, али 31 посланик Сиризе опет против Ципраса

ГРЧКИ ПАРЛАМЕНТ ОДОБРИО И ДРУГИ „ПАКЕТ“ КОЈИ ЈЕ УСЛОВ

ЗА КОНАЧНИ ДОГОВОР СА ПОВЕРИОЦИМА

Јанис Варуфакис

        ГРЧКИ парламент усвојио је прошле ноћи и други пакет реформи који захтевају грчки повериоци као предуслов за отпочињање преговора о новом вишегодишњем пакету кредитне помоћи Грчкој.

        Закон је усвојен иако су неки посланици премијера Алексиса Ципраса одбили да га подрже, као и при гласању прошле недеље када је донет први комбиновани закон о низу мера за смањење државне потрошње и повећање буџетских прихода које захтевају повериоци.

        Од укупно 298 присутних посланика, 230 је гласало за реформу грађанско-правног процесног закона да би се олакшала пленидба имовине дужника, и за реконструкцију банака по директивама ЕУ. Против су гласала 63 посланика, а пет је било уздржано.

        Из владајуће радикалне левичарске партије Сиризе, послушност Ципрасу је овог пута отказао 31 од њених укупно 149 посланика, један мање него у гласању о првом закону прошле среде. Тада су 32 посланика Сиризе била против, плус шест уздржаних, а један одсутан.

        Бивши министар финансија Јанис Варуфакис који је прошле недеље гласао против закона, овог пута је гласао за.

        Као и прошле среде Сириза је велику већину од 230 гласова добила захваљујући посланицима свог коалиционог партнера, националистичке десне партије АНЕЛ, и гласовима опозиције. Прошле недеље за законе је гласало 229 посланика.

        Ово друго гласање по хитном поступку за недељу дана значи да могу да почну преговори о финализацији трећег пакета кредитне помоћи Грчкој, од најмање 80 милијарди евра током три године, који је у преговорима са ЕУ и ММФ-ом прихваћен у начелу. Очекује се да би ова помоћ могла да се усвоји до средине августа.

        Грчкој је потребно да заврши преговоре о том пакету помоћи пре 20. августа када јој доспева да плати дугове од преко три милијарди евра Европској централној банци.

        Испред парламента хиљаде људи су синоћ демонстрирале док се расправљало о законима, а у једном тренутку су избили и сукоби када су демонстранти гађали полицију „молотовљевим коктелима“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари