Ђилас припретио Динкићу да ће га „предложити“ за Нобелову награду
ПОРУЧИО МИНИСТРУ ДА ЈЕ ЈАВНИ ПРЕВОЗ У ГЛАВНОМ ГРАДУ
СТВАР БЕОГРАДА И ДА СЕ У ТО „ВИШЕ НЕ МЕША“
- Градоначелник Београда је објаснио да је цена превоза подигнута 20 одсто не због ПДВ-а, него зато што је гориво од последњег повећања цене превоза скочило са 105 на 147 динара и додао да је повраћај дела акцизе од 2,5 динара свега 1,63 одсто цене литра горива
- Уколико ми министар Динкић објасни - нагласио је Ђилас - како да са 1,63 одсто надокнадим повећање цене горива од 40 одсто, јавно се обавезујем да ћу га предложити за Нобелову награду из области економије
ГРАДОНАЧЕЛНИК Београда Драган Ђилас изјавио је да је цена карте за превоз у градском саобраћају главног града подигнута због повећања цене горива, а не због повећања ПДВ.
Од 90 милиона евра колико Београд годишње издваја за субвенције за јавни превоз, 45 милиона иде само за трошкове горива, а од друге половине бесплатно се у Београду вози 200.000 ученика и још толико наших суграђана користи неки облик регресиране месечне карте, изјавио је градоначелник Београда Драган Ђилас.
„Да није субвенција, карта за превоз била би дупло скупља“, рекао је Ђилас, поводом изјаве министра финансија и привреде Млађана Динкића да је Београд искористио прилику да „под плаштом повећања ПДВ-а“ повећа цене превоза за 20 одсто.
Градоначелник Београда је објаснио да је цена превоза подигнута 20 одсто не због ПДВ-а, него зато што је гориво од последњег повећања цене превоза скочило са 105 на 147 динара и додао да је повраћај дела акцизе од 2,5 динара свега 1,63 одсто цене литра горива.
„Уколико ми министар Динкић објасни како да са 1,63 одсто надокнадим повећање цене горива од 40 одсто јавно се обавезујем да ћу га предложити за Нобелову награду из области економије“, истакао је Ђилас.
Ђилас је напоменуо да је Београд спреман да се у корист најсиромашнијих грађана Србије одрекне повратка акцизе од 2,5 динара по литру, уколико се републичка влада обавеже да ће свим запосленим у државним фирмама и администрацији који раде у Београду док траје криза плаћати редовну месечну карту, уместо што им тај новац даје на руке.
„Наравно, то се неће десити, јер је такав потез непопуларан. Министар Динкић обећао је да ће док траје криза гледати кроз прсте вишку запослених у републичкој администрацији, али зато сугерише Београду да сасече своје трошкове у јавном превозу, иако врло добро зна да се то може урадити само ако се на улицу као технолошки вишак истера 2.000 радника ГСП-а ''Београд''„, рекао је Ђилас и напоменуо да се то у Београду неће десити.
Напротив, како додаје, град ће наставити да заједно са запосленима унапређује рад ГСП „Београд“, да купује нова возила, а у исто време да инсистира да свако ко се вози градским превозом мора да има плаћену карту.
„Као што је и сам министар Динкић рекао, јавни превоз у Београду је ствар Београда и београдских власти, па га позивам да се у тај посао више не меша. Надам се да су реченице попут оне да би се укидањем субвенција за градски превоз у Београду могао направити аутопут између Шапца и Руме ипак далека прошлост“, закључио је Ђилас.