Додик: Москва брани Дејтон од Америке – у Русију идем још два пута у наредна четири месеца

ПРЕДСЕДНИК СРПСКЕ О СУСРЕТУ И РАЗГОВОРУ СА ВЛАДИМИРОМ ПУТИНОМ У КАЗАЊУ

* Настављамо да сарађујемо, на свим пољима. Русија је спремна да настави са испорукама, пре свега гаса. Имаћемо и неке одређене нове оквире сарадње, који ће бити познати кроз време које долази

* Јeдна од тема била је и чињеница да у БиХ постоји неизабрани странац. Путин је то већ знао, те је речено да је то недопустива пракса

* Putin веома цени што не дозвољавамо увођење санкција Русији. Рекли смо да не желимо чланство у НАТО и то није ствар Путина, то је наша ствар. Охрабрили смо и Путина да њихове компаније наставе са радом и инвестирањем. Многи желе да сакрију да је Русија највећи инвеститор у БиХ у прошлој години

* У априлу ћу учествовати на безбедносној конференцији у Санкт Петербургу, а у јуну ћу опет посетити тај град у којем ће бити одржан Економски форум, који се годишње одржава под покровитељством председника Русије Владимира Путина. Почетком следеће седмице идем у Црну Гору, па ћу крајем те седмице бити у Анталији, на позив пријатеља из Турске

___________________________________________________________

          РАЗГОВОР са председником Руске Федерације Владимиром Путином је био један од успешнијих разговора које смо до сад имали, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

          - Примљени смо са пуно уважавања и добили смо прилику да причамо о стању у Српској и БиХ - рекао је Додик на конференцији за новинаре у Бањалуци након повратка из Русије и Белорусије, где је предводио делегацију Републике Српске у вишедневној посети.

          Навео је да је позитиван однос Путина према Српској показан и овај пут.

          - Дошао сам до закључка да Русија брани Дејтонски споразум од Америке - рекао је Додик.

          - Настављамо да сарађујемо, на свим пољима. Русија је спремна да настави са испорукама, пре свега гаса. Имаћемо и неке одређене нове оквире сарадње, који ће бити познати кроз време које долази. Путин је посвећен очувању стабилности и мира, како овде, тако и у региону - рекао је Додик.

          Додик је навео да је једна од тема била и чињеница да у БиХ постоји неизабрани странац.

          - Путин је то већ знао, те је речено да је то недопустива пракса - рекао је Додик.

          Нагласио је да Русија веома цени што не дозвољавамо увођење санкција Русији.

          - Рекли смо да не желимо наше чланство у НАТО и то није ствар Путина, то је наша ствар. Јер ми не видимо бенефите које бисмо могли да добијемо од тога. Охрабрили смо и Путина да њихове компаније наставе са радом и инвестирањем. Многи желе да сакрију да је Русија највећи инвеститор у БиХ у прошлој години - рекао је Додик.

          Подсетио је да се у састао са председником Белорусије Александром Лукашенком, њиховим премијером, као и министрима пољопривреде и образовања.

          - Белорусија има изузетно развијену индустрију и успели смо да договоримо разне аранжмане битне за Српску - рекао је председник Српске.

          У Белорусији, додао је Додик, имамо пријатеља.

          - То је развијена земља и није омотана бодљиковом жицом како то неки покушавају да представе - рекао је Додик.

          Председник Српске је нагласио да је веома важно што се Српска показала као важан саговорник и руској и белоруској страни.

          За наредни период Додик је најавио низ посета различитим земљама, како у региону, тако и у свету, те напоменуо да ће у наредна четири месеца два пута посетити Руску Федерацију.

          - У априлу ћу учествовати на безбедносној конференцији у Санкт Петербургу, а у јуну ћу опет посетити тај град у којем ће бити одржан Економски форум, који се годишње одржава под покровитељством председника Русије Владимира Путина. Почетком следеће седмице идем у Црну Гору, па ћу крајем те седмице бити у Анталији, на позив пријатеља из Турске - рекао је Додик.

           Најавио је да ће Српска до краја марта угостити и мађарског премијера Виктора Орбана, а планиран је и сусрет са  председником Србије Александром Вучићем.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари