Додик: Не бојим се, неће бити никакве мобилизације, Српској треба јака концентрациона влада

„НИЈЕ ОВО АВАНТУРИЗАМ – НЕМА БОЈАЗНИ ОД НАСИЉА, СВЕ ЋЕ РЕШИТИ ПОЛИТИЧКИ“

* „Актуелна криза неће се завршити само наметањем једне одлуке, па ће на нивоу владе бити потребно доносити брзе и оперативне мере

* „Моја идеја је била да ми сви председници политичких партија будемо чланови владе. Та влада би се, пошто је концентрациона, концентрисала на актуелна питања и статус Републике Српске

* Српска ће врло брзо доћи у ситуацију да изађе из система индиректних опорезивања на нивоу БиХ, донеће сопствене законе о индиректним порезима и формирати службу која ће прикупљати порезе за простор Републике Српске. Стопа пореза била би иста као и у Федерацији БиХ. Ми ћемо онда, као што је предвиђено Дејтонским мировним споразумом, за финансирање три министарства на нивоу БиХ дати неких 10 до 15 милиона, а све остало иде Српској

* „Ових дана разговарамо о начину како ћемо заштитити људе који буду процесуирани и како да им пружимо правну и физичку заштиту уколико буду хапшени и привођени. Ми смо рекли да то не поштујемо и немамо ниједног другог разлога. Ово ће довести до тога да ћемо рећи да се одлуке Суда и Тужилаштва БиХ не примјењују на простору Републике Српске и за то нам је потребна концентрациона влада или снажно јединство"

_____________________________________________________

       СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да само снажна концентрациона влада у Републици Српској, коју би чинили председници политичких партија, може доносити брзе и оперативне мере за многа питања која у међувремену буду отворена, те убрзати доношење политичког решења.

       Додик сматра да се актуелна криза неће завршити само наметањем једне одлуке, те да ће на нивоу владе бити потребно доносити брзе и оперативне мере, за шта је концентрациона влада најбоље рјешење.

       „Моја идеја је била да ми сви председници политичких партија будемо чланови владе. Та влада би се, пошто је концентрациона, концентрисала на актуелна питања и статус Републике Српске. Односила би се према свим досадашњим рјешењима, а видели бисмо и на који начин бисмо могли ојачати нашу позицију", рекао је Додик за РТРС.

       Он истиче да је сада дошао тренутак да се на сто поново ставе све преваре и изневерена очекивања, као и ствари које се у националном и државном смислу нису исплатиле Републици Српској, а снагу за то има концентрациона влада.

       „Нико није одбио то, остало је отворено питање, можда је то одбио за овај тренутак, можда неки људи то нису до краја разумели. Неки кажу да се Додик препао. Ја сам човек који се не боји у том неком смислу, али нек буде да они /опозиција/ имају своје право на мишљење", рекао је Додик, који је и лидер СНСД-а.

       Додик је уверен да ће ово получити да ће Српска врло брзо доћи у ситуацију да изађе из система индиректних опорезивања на нивоу БиХ и да ће донети сопствене законе о индиректним порезима и формирати службу која ће прикупљати порезе за простор Републике Српске.

       Он је додао да би та стопа пореза била иста као и у Федерацији БиХ /ФБиХ/.

       „Ми ћемо онда, као што је предвиђено Дејтонским мировним споразумом за финансирање три министарства на нивоу БиХ дати неких 10 до 15 милиона, а све остало иде Српској. Не треба нико да сумња да ми нисмо способни или спремни за тако нешто. Ми смо на то раније дали сагласност коју можемо повући", нагласио је српски члан Председништва БиХ.

       Додик је истакао да Република Српска тим потезима не излази из Дејтонског споразума, већ да иде ка ономе што јесте Дејтонски мировни споразум.

       „Неки ће рећи авантуризам, али ја мислим да је ово тренутак који то тражи. Нема никакве бојазни од насиља, никакве мобилизације неће бити. Ја сам потпуно уверен да ће ово питање бити решено политички, или неће бити решено никако", навео је Додик, додајући да би брзину политичком решењу дала концентрациона влада.

       Упитан имају ли грађани разлога да брину уколико дођу позиви од Тужилаштва БиХ због кршења допуна закона које је наметнуо високи представник, Додик је одговорио да је ово екстремна ситуација и да постоји брига, али да ће бити заштићени сви познати случајеви.

       „Ових дана разговарамо о начину како ћемо заштитити људе који буду процесуирани и како да им пружимо правну и физичку заштиту уколико буду хапшени и привођени. Ми смо рекли да то не поштујемо и немамо ниједног другог разлога. Ово ће довести до тога да ћемо рећи да се одлуке Суда и Тужилаштва БиХ не примењују на простору Републике Српске и за то нам је потребна концентрациона влада или снажно јединство", рекао је Додик.

       Он је додао да ће се - када те одлуке буду донесене - Бошњаци позвати на витални национални интерес, што ће довести да ће Српска кроз уставне промене укинути Веће народа које није ни предвиђено Дејтонским споразумом, већ га је наметнуо некадашњи високи представник Волган Петрич.

       Додик је истакао да Република Српска нема финансијских изазова, већ да се налази у инвестиционом замаху.

       „Када би неко вечерас прогласио да је Република Српска самостална, ми за разлику од Федерације БиХ можемо да живимо као држава и имамо за то спремне законе", рекао је Додик и додао да је економија Српске за разлику од ФБиХ далеко на здравијим основама.

       Додик је навео да је Република Српска у првих шест месеци ове године имала повећане приходе на позицијама директних пореза и доприноса 18 одсто или 196 милиона КМ више него лани, док на позицији индиректних пореза у расподели између Српске и ФБиХ овога пута највећа стопа иде према Републици Српској.

       Он је додао да је Српска имала повећани извоз у првој половини године у односу на лани за 28 одсто, те највећу стопу покривености увоза извозом од преко 80 одсто.

       „Република Српска има највећи број запослених икада, повећане су јунске плате која је премашила просек од 1.000 КМ у условима пандемије вируса корона, те највећу загарантовану плату", истакао је Додик.

       Он је рекао да је укупна задуженост Републике Српске износи 53 одсто, а јавни дуг износи 41 одсто.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари