Ако се краљевском пару прво роди кћерка - круна да буде њена!
КАМЕРОН ЖЕЛИ ДА СЕ БРИТАНСКИ ПРИНЧЕВИ УБУДУЋЕ МОГУ ЖЕНИТИ И КАТОЛКИЊАМА
-
Влада такође жели да наслеђивање трона буде одређено искључиво годинама старости, а не и полом престолонаследника, односно престолонаследнице. До сада су мушки чланови краљевске породице имали предност у односу на жене, без обзира на године живота
ЛОНДОН, (ФоНет) - Три века стара забрана којом је британским престолонаследницима забрањено ступање у брак с особама римокатоличке вере могла би бити укинута, а могао би се прекинути и дискриминаторски однос према краљевским ћеркама у наслеђивању престола, ако се прихвате предлози реформи британског премијера Дејвида Камерона, јавла Ројтерс.
Влада такође жели да наслеђивање трона буде одређено искључиво годинама старости, а не и полом престолонаследника, односно престолонаследнице.
Камерон је упутио писмо поглаварима 15 Крунских земаља Комонвелта, које признају британску краљицу као своју краљицу и поглавара државе како би и од њих добио одобрење.
Камерон жели да укине законе из 1688. и 1700., који су донети у оно доба како би монархија била сигурна да ће на власт доћи протестантски наследник и да би се спречило венчање потенцијалног наследника с припадницом римокатоличке цркве, осим у случају када се та особа одрекла римокатоличке вере и прешла на протестантску.
Занимљиво је да је споменутим законом забрањена само веза потенцијалног престолонаследника с католкињом. Брак са Јеврејима, муслиманима, хиндусима, па чак и с атеистима, законом је допуштен.
Правила потичу, преноси Национал, из турбулентног раздобља британске историје и владавине краља Хенрика ВИИИ, који је прекинуо везе с католичком црквом, страхујући да би католици могли угрозити сигурност империје.
"Ово правило представља историјску аномалију и сматрамо да га треба укинути", стоји у Камероновом писму.
Влада такође жели да наслеђивање трона буде одређено искључиво годинама старости, а не и полом престолонаследника, односно престолонаследнице. До сада су мушки чланови краљевске породице имали предност у односу на жене, без обзира на године живота.
Ово је питање покренуто недавно, после венчања принца Вилијама и Кејт Мидлтон. Наиме, уколико се правила не измене, њихов прворођени син постаће краљ, чак и ако буде имао старију сестру.