Foreign Policy сачинио шаљиви лексикон фраза којима се служе америчке дипломате

ДАО СВОЈЕ ТУМАЋЕЊЕ ПАРОЛА ТИПА „НЕМА ВОЈНОГ РЕШЕЊА ”, „МОРАМО СЕ ОКРЕНУТИ АЗИЈИ”...

         РЕДАКЦИЈА америчког листа Foreign Policy сачинила је шаљиви лексикон клишеа које користе дипломате САД. Истовремено је разјаснила њихов смисао.

         По мишљењу аутора, када америчке дипломате изговарају „наши животно важни национални интереси су угрожени”, они имају у виду и заправо говоре: „не знам како да формулишем шта се заправо налази у опасности, али ми је потребан повод да нешто учиним”.

         „Нема војног решења” – са америчког дипломатског, ова фраза се преводи као: „Зар сте заиста мислили да ће то да профункционише”?

         А када Вашингтон изјављује да ће нешто проћи „без копнене операције”, то у суштини значи: „Више волимо да се ослањамо на разорне, али ефикасне ударе из ваздуха, што нам неће сметати да пошаљемо целу гомилу специјалаца и других „консултаната” у зону борби, али се правите заједно са нама да 2их тамо неће бити.

         Када дипломата САД изговра реч „бојовници”, он говори: “То су људи које ми не знамо,  али тако одвратно изгледају да их је могуће убијати”.

         Фраза „то ће изискивати напоре владе” – у суштини треба овако преводити: „Нама је потребно чудо. Ми ћемо са тим нема сумње изаћи на крај”.

         По мишљењу аутора Foreign Policy, изјаве америчких дипломата у стилу  „то је неприхватљиво!” у суштини треба схватати као: „Нама је свеједно”.

         Када у Вашингтону изјављују „то нећемо трпети!”, тада треба имати у виду следеће:„Ми ћемо испуштати много незадовољних гласова, али се не узбуђујте, нећемо учинити ништа”.

         „Сноуден„ на америчком дипломатском језику значи – „денунцијант који нам се не свиђа”.

         А патиотски позив „морамо заштитити домовину”, треба схватати као као прикривено пизнање: „Са носталгијом размишљам о епоси фашизма”.

         Реченица типа „морамо се окренути Азији” по правилу значи ово: „Са Блиским Истоком смо оманули” ... иронишу писци лексикона...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари