Обама и Трамп у Белој кући дуже од сата разговарали о мирној примопредаји власти

ОЛАНД: ЕВРОПСКЕ ЗЕМЉЕ ТРЕБА ДА БУДУ СПРЕМНЕ И ДА СЕ СУПРОТСТАВЕ НОВОМ ПРЕДСЕДНИКУ САД

  • Актуелни председник САД оценио да је разговор био „изванредан“. Трамп открио да су разменили мишљења о многим питањима, од којих су нека била - проблемска

        СУСРЕТ актуелног и новоизабраног председника САД - Брака Обаме и Доналда Трампа - трајао је дуже од једног сата.

        Обама и Трамп састали су се данас у подне у Овалном кабинету Беле куће у Вашингтону.

        Трамп није дозволио новинарима који га прате да извештавају о том сусрету с Обамом који је био својеврсни договор о мекој и мирној транзицији председничке власти.

        Обама је по завршетку разговора рекао новинарима да је био „изванредан“ и да су разговарали и о унутрашњој и о спољној политици САД.

        Трамп је био мање еуфоричан. Нагласио је да му је драго што ће са Обамом имати и нове сусрете који ће бити у функцији „глатког преноса власти“.

        Открио је да је сусрет потрајао дуже него што је било планирано и да су разменили мишљења о „много питања“, од којих су нека била „проблемска“.

        Нагласио је да ће као председник САД поверемено тражити Обамин савет.

        Током изборне кампање Обама и Трамп су изговорили доста непријатних ствари на рачун један другог.

        Трамп не само да је - за разлику од Обамине администрације - подржао Брегзит, него је и најавио другачији однос према NATO, Сирији, Русији и Кини, а и одустајање од америчке праксе смењивања режима по целом свету.

        У овом контексту није без значаја да је француски председник Франсоа Оланд баш данас изјавио да Европи треба јака и јасна безбедносна и економска стратегија када Трап преузме функцију председника САД, због забринутости да ће његова победа ојачати популисте који желе распад ЕУ.

        Према његовим речима, изборна победа Доналда Трампа „обавезује Европљане да буду јасни и способни да се суоче са изазовима који их се тичу“.

        Оланд, који је подржао кандидаткињу демократа Хилари Клинтон, казао је да европске земље треба да буду спремне да се супротставе републиканцу, ако то буде потребно.

        „Европа жели да буде уз САД, али такође мора бити у позицији да одлучује самостално“, навео је он после састанка са премијером Данске у Паризу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари