Шпански рудари подигли 16 барикада, блокирају путеве, пруге и луке

У штрајку рудари у Астурији, поржали их транспортни радници и синдикат студената, чак и доценти

          ШПАНСКИ рудари у покрајини Астурија, који су у штрајку, прешли су из фазе мирних протеста у милитантну борбу за опстанак.

          Почетком јуна су се прво појавили на протесту у Мадриду и полиција је из прве руке осетила како с овом скупином гневних радника неће моћи лако и брутално да поступа као с другим демонстрантима. Јер, за време сукоба који су избили између рудара и полиције у Мадриду, већи број озлеђених је био из редова полиције.

          У штрајк је ступило око 8.000 рудара након што су власти најавиле нове резове за раднике у рудницима у регији. У исто време кадшпански банкарски сектор – што је изазвало посебан бес рудара – треба да добије до 100 милијарди евра кредита за санацију посрнулих банака.

          У Шпанији је, иначе, преостало свега око 40 рудника, већином на северу земље. Обустава државних субвенција донеће само то да ће се цена шпанског угља попети изнад увозног, а то - колапс шпанске рударске индустрије.

          За 8.000 рудара, који су покренули милитантне акције, овај штрајк је од животне важности и борба је очито једино што им преостаје.

          Већ су предузели низ "директних акција" како би максимизирали учинак штрајка. Поставили чак 16 барикада на саобраћајнице због чега је саобрааћај у Астурији знатно отежан. Блокирали су и путеве који воде према важној морској луци Гијон (град од 275.000 становника) и затворили главни тунел након што су "непознате особе" саботирале безбедоносне камере.

          Тек повремено пропуштају возила. Покушаји полиције да уклони барикаде довели су до неколико жестоких борби у којима су штрајкачи узвратили камењем, бетонским блоковима, али и уникатним ракетним бацачима кућне израде (види слике испод).

          Додатно су блокирали неколико саобраћајница и две железничке пруге. Рудници су затворени, а штрајкачи кампују на главном градском тргу регионалног центра, града Овиедо (око 224.000).

          Влада Маријана Рахоја смањила је улагања у рударски сектор за 64 одсто, што је већ довело до пропорционалног смањења плата рударима. Тиме је његов кабинет прекршио и договора претходне владе са организацијама рудара. ]

          У међувремену су се рударима придружилитранспортни радници, синдикат студената и преко 2.500 доцената.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари