Швајцарци за лимитирање плата менаџера а против њихових „златних падобрана“

ИНИЦИЈАТИВУ НА РЕФЕРЕНДУМУ ПОДРЖАЛО 67,7 ОДСТО БИРАЧА

  • Швајцарска влада се плаши да ће због ограничења неке велике фирме одлучити да преместе своја седишта у друге земље

        ВИШЕ од 60 одсто Швајцараца данас је на референдуму подржало ограничавање примања менаџера компанија котираних на берзи и изјаснило се против такозваних „златних падобрана“ одлазећим директорима и менаџерима.

       Према првим незваничним резултатима, у кантону Женева 67,7 одсто бирача подржало је иницијативу. У кантону Цирих, анкете показују да ће око 70 одсто бирача подржати ограничавање високих надокнада менаџерима, а сличан проценат грађана предлог је подржао и у осталим кантонима.

       Велики број Швајцараца, који се више пута годишње позивају да се изјашњавају на референдумима о разним питањима, већ су гласали у писаној форми две до три недеље пре изборног дана.

       Астрономске цифре које добијају неки руководиоци фирми навеле су око 100.000 Швајцараца да потпишу иницијативу за одржавање референдума, названу „иницијатива Миндер“, по имену иницијатора.

       Текст о коме се гласа предвиђа да се уведу ограничења на менаџерска примања тако да фирме котиране на берзи више не могу да дају претеране надокнаде својим руководећим кадровима. Предвиђа се и ограничавање мандата чланова управног одбора на годину дана, и забрана неких исплата, као што су надокнаде за одлазак, популарно назване „златни падобрани“.

       Швајцарци су на референдумуи затражили и да плате чланова управних одбора и руководстава обавезно одобрава скупштина акционара.

       За кршење ограничења предвиђена је казна затвора од три године, плус новчана казна која може да иде и до шест годишњих плата, наводи се у тексту који је дат на гласање.

       Швајцарска влада и горњи дом парламента изјаснили су се против ове иницијативе, која ће, према анкетама, ипак бити усвојена. Влада се плаши да ће због увођења ограничења неке велике фирме одлучити да преместе своја седишта у друге земље.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари