Швајцарска престаје да буде „финансијски рај“

АКО БАНКЕ ЦИРИХА И ЖЕНЕВЕ ОСТАНУ БЕЗ ПРАВА НА ОТВАРАЊЕ ТАЈНИХ РАЧУНА

  • Швајцарска већ постигла договор с Немачком, Великом Британијом и Аустријом о опорезивању рачуна њихових становника, а вероватно ће то ускоро учинити и са Италијом и Грчком
  • Европски клијенти би до 2016. године могли из швајцарских банака повући чак 200 милијарди франака од укупно 789 милијарди евра имовине ослобођене пореза

        ШВАЈЦАРСКЕ банке би могле да буду тешко погођене променама у пореском и финансијском систему земље и да изгубе статус сигурне луке за капитал.

        Швајцарске банке су увек биле синоним за максималну дискрецију и тајност, али су се многе земље жалиле јер њихови грађани избегавају да плаћају порез тако што држе новац на тајним рачунима у тој земљи.

        То је довело до притиска да се та регулатива промени, па се очекује да европски клијенти из банака повуку стотине милијарди франака јер неће моћи да користе тајне рачуне.

        Јерг Зелтнер, један од челника УБС, највеће банке у тој земљи, рекао је да би се могао догодити одлив од 12 до 30 милијарди франака из укупне европске имовине, наводи Ројтерс.

        Немачки финансијски сервис Зеб/Ролфс Ширенбек процењује како би европски клијенти до 2016. године могли из швајцарских банака повући чак 200 милијарди франака од укупно 789 милијарди евра имовине ослобођене пореза.

        Друга највећа швајцарска банка Кредит Свис, објавила је да ће клијенти у западној Европи подићи и до 37 милијарди долара кроз неколико година, управо због притисака поводом пореза.

        Швајцарска је постигла договор с Немачком, Великом Британијом и Аустријом о опорезивању рачуна њихових становника, а вероватно ће то ускоро учинити и са Италијом и Грчком.

        Међутим, најважнији договор, онај с Немачком, доведен је у питање јер социјалдеморкатска опозиција сматра да је преблаг за утајиваче пореза.

        Зелтнер се нада да ће се спор с Немачком решити и да ће банкарски систем у земљи остати стабилан у угледан и након што швајцарске банке „изгубе жалбу на утају пореза.“

        „Постоје легитимни и логични разлози да држите новац ван своје „куће“. На пример, због политичке или валутне стабилности у Швајцарској“, закључио је Зелтнер, додавши да ће УСБ губитке остварене у Европи покушати да надокнади инвестирањем у тржишта у развоју.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари