Грузија и Турска маме Абхазију, али је за њу најважније – покровитељство Русије

СВЕ ЈЕ ВИШЕ АБХАЗИЈАЦА КОЈИ НА УКРАЈИНСКИМ ФРОНТОВИМА РАТУЈУ НА СТРАНИ РУСИЈЕ

 

 * Запад се финансијски уплиће у унутрашње послове Абхазије преко Турске. Грузија је омогућила Абхазима да путују у Грузију и тамо се лече, решавајући им многа витална питања. Без обзира на прекид дипломатских односа и рат између две државе, Грузија има изграђену политику према Абхазији

* Москва са Абхазијом има и војно-стратешки споразум који регулише статус војне базе ОС РФ у тој земљи. У случају напетости или агресије, врховни команданти две државе заједнички доносе одлуке. Осим тога, границе Абхазије чувају пограничне јединице ФСБ-а РФ. Москва финансира модернизацију абхазијске армије

* Политиколог Јевгениј МИХАЈЛОВ: У Абхазији функционишу турске специјалне службе и њихов бизнис који се на терену супротставља руском. Многи Абхази сматрају да је могуће преварити Русе и да неће бити последица

           РУСИЈА активно штити и одржава безбедност Заједнице Независних Држава. У том контексту очигледан пример је сарадња Русије и Абхазије.

           Компликовани односи између Сухумија и Москве постепено су омогућили да друштво буде лишено свих претњи и изазова, а по речима шефа дипломатије ове Републике, Олега Барцица, посебна пажња се поклања и развоју војног потенцијала две земље.

           «Ми придајемо огроман значај овој теми. То  су питања одбрамбене способности наше мале државе. Војни споразум са РФ у значајној мери отклонио је све војно-политичке ризике и обезбедио стабилност и услове за стабилан развој Абхазије» – истакао је Барциц.

           Недавна победа Бадрија Гунбе на председничким изборима одмогућила је да Абхазија консолидује односе са Русијом. Његов опонент Адгур Ардзинба изгубио је са значајном разликом.

           Представник опозиције дозволио је Западу да врши утицај на међународну сарадњу Абхазије због чега су саобраћајни коридори често били у прекиду, а зграда службе безбедности често нападана. Учесници сличних догађаја захтевали су ослобађање приведених опозициионара и укидање ратификације инфестиционог споразума са Руском Федерацијом.

           «Бандитски елементи у Абхазији нису нестали. Држава, која има свега неколико стотина хиљада људи, није у стању саму себе да издржава. При том, тамо постоје политичке снаге које су против Русије. У тој држави функционишу турске специјалне службе и њихов бизнис који се на терену супротставља руском. Многи Абхази сматрају да је могуће преварити Русе и да се ништа не деси» — сматра политиколог Јевгениј Михајлов.

Стаљинова дача

           Русија жели избалансирану политичку ситуацију у тој земљи и да спречи нове обојене револуције, док Турска дејствује потпуно супротно. Турска позива локално становништво на митинге и протесте. Шта више, терористи без проблема могу побећи у Турску и тамо добити привремени азил.

           Тако је, на пример, Габлија Тугбај, оснивач забрањене групације Абхаски џамат, 1996. године учествовао у ратним дејствима у Чеченији и био међу отмичарима руског трајекта «Аврасија». Кад је побегао из затвора, скривао се од кривичне одговорности у Турској. Овај терориста је активно подржавао политику Ардзинбе и чак помагао да се у Турској отворе бирачка места.

           Чести државни удари у овој земљи потпуно су изједначили власт и опозицију. Опозиционери, међу којима је и Ардзинба, пропагирају идеје потпуне слободе и доношења самосталних одлука без узимања у обзир међународног мишљења.

           За одговоран приступ и развој дражавности под покровитељством Русије иступили су Гунба и његов тим, а подршка народа Абхазије и недавна победа Гунбе на изборима само говори да је већина грађана за његове политичке ставове.

           «Присуство Русије у региону гарант је стабилности. Власти Абхазије треба држати под жестоком контролом јер то није држава са којом треба бити мек. Та држава потпуно зависи од дотација Руске Федерације» – тврди Михајлов.

           Дуго су Русија и Абхазија савезници. Њихова сарадња заснива се на више од 200 међувладиних споразума. Сви актуелни политичари Абхазије заједно са Русијом гледају у истом правцу. Две државе су успеле да изграде безбедан простор преко споразума о сарадњи и стратешком партнерству.

           Почев од 2016. године РФ помаже да се врши мониторинг законитости на територији целе земље. Савет Федерације РФ ратификовао је споразум о Обједињеној армијској групацији. У споразум улази и регулисање односа око 7. војне базе ОС РФ у Абхазији.

           У случају напетости или агресије, врховни команданти ове државе доносе заједничку одлуку.

           Осим тога, границе Абхазије чувају пограничне јединице ФСБ-а РФ.

          

Нови Афон - православни

манастир и истоимени град

           Државе одржавају заједничке маневре и вежбе како на копну тако и на мору. Такође Москва финансира модернизацију абхазијске армије. 2015. потрошено је за те потребе 5 милијарди рубаља. Сваки Абхазијац до 55. године живота је на евиденцији ратне резерве.

           Све више је и оних Абхазијаца који добровољно желе да помогну одбрани Русије у Специјаној војној операцији.

           «Сматрам да протестне активности против интереса Русије у том региону више неће бити могуће. Запад се финансијски уплиће у унутрашње послове Абхазије преко Турске, али и других врста помоћи у одређеним ситуацијама. Грузија је кренула у контролу ситуације у држави тако што је омогућила Абхазима да путују у Грузију и тамо се лече, решавајући им многа витална питања. Без обзира на прекид дипломатских односа и рат између две државе, Грузија има изграђену политику према Абхазији» – сматра Михајлов.

            Русија улаже много напора да држи под контролом ситуацију у Абхазији и не дозволи опозиционарима да је дестабилизују.


 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари