РАСМУСЕН: Преиспитаћемо због Крима приступ пријему нових чланова и разоружању

НАЈАВИО ПОВЕЋАЊЕ ВОЈНИХ БУЏЕТА ЧЛАНИЦА АЛИЈАНСЕ И ВЕЋА УЛАГАЊА

  • Генсек НАТО политику Русије према Украјини назвао „најозбиљнијом претњом европској безбедности и стабилности после завршетка „хладног рата” и подвукао: „То је знак за узбуну за целу евроатлантску заједницу, и за НАТО и за Европу”

         ДОГАЂАЈИ у Украјини могу довести до промена у приступу НАТО пријему нових чланова, а могу и до промене односа према разоружању, укуључујући и нуклеарно оружје – изјавио је у САД генерални секретар алијансе Андерс Фог Расмусен.

         Ти догађају – додао је – могу утицати на политику „отворених врата коју НАТО води. Расмусен није, међутим, открио: да ли ће се радити о политици убрзаног примања нових земаља или, напротив, о пооштравању критеријума и притварању врата.

         Иступивши у политиколошком Институту „Брукингс” у Вашингтону, Расмусен је указао да тренутно на свом прикључивању НАТО активно раде четири земље: БиХ, Македонија, Црна Гора и Грузија. Додао је да је на претходном самиту војног блока у Чикагу било оцењено да оне из различитих разлога не задовољавају критеријуме за пријем у чланство.

         Јер, како је рекао, против пријема Македоније је Грчка,  Грузија је у конфликту са Абхазијом и Јужном Осетијом које су прогласиле независност.

         „Одлуке о уласку у НАТО доносе се на основу оштрих критеријума и све четири земље мораће да се још додатно потруде. Питање њихове спремности биће разматрано до следећег самита алијансе у Велсу у септембру.

         Расмусен је оценио да ће ситуација са кримом подстаћи земље НАТО да повећају своје војне буџете, а европске чланице да повећају инвестиције  у одбрану.

         Генсек је политику Русије према Украјини назвао „најозбиљнијом претњом европској безбедности и стабилности после завршетка „хладног рата” и подвукао”: „То је знак за узбуну за целу евроатлантску заједницу, и за НАТО и за Европу”

         Расмусен се у Вашингтону срео са државним секретаром Џоном Керијем, министром одбране Чаком Хејгелом и Обамином помоћницом за националну безбедност Сјузан Рајс. Главна тема у сва три разговора била је Украјина, али је било речи и о повлачењу из Авганистана.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари