ECONOMIST: Ако желе да задрже војну надмоћ - САД ће морати да уђу у нову трку у наоружању

СТАРО ГЕОПОЛИТИЧКО ПРАВИЛО - „НЕ КАЧИ СЕ СА АМЕРИКОМ“

- ПОЛАКО ПРЕСТАЈЕ ДА ВАЖИ

  • Утицајни лист тврди да оружана сила САД има ових пет слабих тачака: амерички ратни бродови су постали рањиви пред ракетама противника лансираним са обале; армији САД  је све теже да од изненадних напада поуздано заштити своје регионалне авио-базе; америчка авијација све теже успева да открије мобилне ракетне системе; савремена средства ПВО могу да обарају америчке авионе са великих растојања и - амерички шпијунски сателити више нису заштићени од напада
  • Због свега, САД је потребно ново „пробијање звучног зида“ у сфери војних технологија. А још ће те технологије морати да буду такве да противницима и супарницима Америке буду недоступне и финансијски. Међутим, ни то неће гарантовати војну надмоћ САД

        СЈЕДИЊЕНЕ Државе ће морати да се упусте у нову трку у наоружању ако не желе да их претекну друге земље - оценио је Economist.

        Исти лист је уз ово написао: „Старо геополитичко правило - не качи се са Америком, данас више не звучи убедљиво као донедавно. Армија САД  је боље наоружана од осталих, али се њена технолошка супериорност убрзано топи“.

        Исти лист је цитирао и прошлогодишње признање тадашњег шефа Пентагона Чака Хејгела: „Улазимо у епоху у којој се америчка доминација на мору, у ваздуху и космосу, да и не помињем сајбер простор, више не може сматрати гарантованом. САД зато морају хитно почети да раде на војним технологијама нове генерације јер други могу бацити изазов Америци“.

        Economist је указао да су САД последњих година престале да раде на „принципијелно новим војним решењима јер су се усредсредиле на оклопну технику и беспилотне летелице“.

        За то време је Кина форсирано смањивала заостајањем производећи све моћније ракете, подморнице, антисателитско оружје, ловце, системе ПВО и средства за радио-електронску борбу.

        Economist је Русију издвојио и упозорио: „Русија је такође модернизовала своје Оружане снаге и већ је у стању да своје јединице снабдева оружјем конкурентним америчком“.

        Исти лист тврди да се у међувремену армији САД  појавило пет слабих места:

        1. Амерички ратни бродови су постали рањиви пред ракетама противника лансираним са обале;

        2. Армији САД  је све теже да од изненадних напада поуздано заштити своје регионалне авио-базе;              

        3. Америчка авијација св е теже успева да открије мобилне ракетне системе;

        4. Савремена средства ПВО могу да обарају америчке авионе са великих растојања и

        5.  Амерички шпијунски сателити више нису заштићени од напада.

        Због свега, САД је потребно ново „пробијање звучног зида“ у сфери војних технологија. Што, поред осталог, подразумева да те технологије морају бити такве да противницима и супарницима Америке буду недоступне и финансијски.

        Economist је испод свега овога подвукао овакву „црту“: „Чак и ако Пентагон добије потребна средства и одради све како треба - то неће гарантовати војну надмоћ САД. У војно-технолошкој борби, која почиње, неће бити заустављања а победе ће можда бити кратковремене и брзопролазне“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари