Пентагон шаље војне саветнике у Ирак и спрема ударе по Исламској држави у Сирији

ДЕМПСИ: НЕЋЕ ТО БИТИ ОПЕРАЦИЈА „НА ПРЕПАД“

СА ТЕХНИКОМ „ШОКИРАЊА И ЗАСТРАШИВАЊА“

Мартин Демпси

Министар одбране Чак ХЕЈГЕЛ: Ангажовање САД неће бити лако ни краткотрајно. Ми смо у рату против ИСИЛ-а, као што смо с ал-Каидом

        НАЧЕЛНИК Здруженог генералштаба војске САД Мартин Демпси рекао је данас да постоји могућност да се амерички саветници придруже ирачким трупама у борби против исламских екстремиста, као и да су САД спремне за нападе на исламисте у Сирији али да ће то бити дугорочна и умерена операција.

        Генерал Демпси је прецизирао, говорећи на панелу у Сенату, да амерички саветници имају задатак да помогну ирачким снагама кад је реч о планирању, логистици и координисању војних напора коалиционих партнера у борби против чланова екстремистичке групе Исламска држава (ИСИЛ).

        „Уколико стигнемо до тачке када би, по мом мишљењу, наши саветници требало да се придруже ирачким трупама у нападима на одређене мете ИСИЛ-а, препоручићу то председнику“, рекао је Демпси обраћајући се Војном комитету америчког Сената, преноси АП.

        Генерал Демпси и министар одбране Чак Хејгел одговарали су на бројна питања посланика на првом састанку посвећеном проширеној војној кампањи председника Барака Обаме против терористичких претњи блискоисточних екстремиста.

        Они су настојали да помогну Обами да добије подршку Конгреса за проширење операција против сунитских милитантних активиста које би, први пут, укључиле америчке ваздушне нападе у Сирији, као и већи број напада и војне саветнике у Ираку.

        Демпси је рекао да су САД спремне и за нападе на исламске екстремисте у Сирији, али да то неће бити операција „на препад“.

        „То неће бити техника „шокирања и застрашивања“ пошто ИСИЛ није на тај начин организован, већ ће та операција бити дуготрајнија“, објаснио је, мислећи на ваздушне нападе какви су били изведени на почетку рата у Ираку у марту 2003.

        Хејгел је рекао да ангажовање САД неће бити „лако ни краткотрајно“, поручивши: „Ми смо у рату против ИСИЛ-а, као што смо с ал-Каидом“.

        Према Хејгеловим речима, Централна команда америчке војске представиће сутра председнику Обами овај план, који предвиђа нападе на склоништа исламиста како би се уништили њихови инфраструктурни, логистички и командни капацитети, преноси Ројтерс.

        Више посланика изразило је бојазан да ће САД бити увучене у шири рат, са већим бројем америчких војника, а заседање у Сенату су више пута прекидали антиратни демонстранти који су узвикивали: „Нема војног решења“.

        Америчка војска извела је нападе у близини Багдада на припаднике групе Исламска држава, која је заузела велике делове Ирака и Сирије, подсећа америчка агенција.

        У међувремену, Обама тражи подршку Конгреса за обуку и опремање умерених Сиријаца који се боре и против исламских екстремиста, и против снага лојалних председнику Башару ал-Асаду.

        Амерички Представнички дом могао би да гласа ове недеље о Обамином захтеву за 500 милиона долара за наоружавање и обуку умерених сиријских побуњеника што би, како Хејгел каже, омогућило обуку више од 5.000 Сиријаца током прве године.

        Амерички председник је прошле недеље, у телевизијском обраћању, изјавио да ће повести коалицију са циљем искорењивања Исламске државе, чиме су САД дубље ушле у два сукоба у којима готово свака земља на Блиском истоку има неки интерес, подсећа британска агенција.

        Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари