NASA и Роскосмос почели договоре о свемирској станици која би кружила око Месеца

ФОРМИРАНА ЗАЈЕДНИЧКА РАДНА ГРУПА КОЈА ТРЕБА ДА ИЗНЕСЕ ПРЕДЛОГЕ

У ПРВОЈ ПОЛОВИНИ 2017.

  • Портпаролка „Енергије“, водеће руске ракетно-космичке корпорације, Ирина РОМАНОВА: Почело је разматрање потенцијалног облика платформе и захтева везаних за њене елементе и интерфејсе који ће бити коришћени. Радна група је дошла до закључка да би било сврсисходно направити међународну лунарну платформу за посете, која би била први корак ка истраживању даљег свемира
  • Научни руководилац московског Института за свемирску политику, Иван МОЈСЕЈЕВ, један је од оних који имају замерке: „Ако се Русија одлучила да гради базу на Месецу, онда на то и треба ићи. Месечева орбитална станица није баш најпогоднија као транзитно чвориште. Месец се окреће споро, па ће станица изнад места за искрцавање у базу бити једном у неколико недеља. Такође, због високог нивоа радијације, посаде Месечеве орбиталне станице ће морати често да се мењају“

        ПАРТНЕРИ у програму Међународне свемирске станице направили су сценарио стварања међународне „летеће платформе“ која би била на орбити око Месеца.

        Нагласили су да желе да та лунарна орбитална станица постане први наредни корак у истраживању даљег свемира.

        Ово је московском листу „Известија“ речено у руској Ракетно-космичкој корпорацији „Енергија“ (главно предузеће „Роскосмоса“ за свемирске летове с људском посадом).

        - Почело је разматрање потенцијалног облика платформе и захтева везаних за њене елементе и интерфејсе који ће бити коришћени - изјавила је Ирина Романова, шеф прес-центра „Енергије“. - Претпоставља се да ће предлози о будућем програму стварања и коришћења међународне лунарне платформе са људском посадом бити достављени шефовима агенција - партнера у програму МСС у првој половини 2017. године.

        Разматрање могућности сарадње у истраживању космоса ван граница ниске Земљине орбите од стране партнера у програму МСС почело је 2011. године у оквиру експертске радне групе МСС (IEWG - ISS Experts Working Group). У јесен 2014. Године - узимајући у обзир прорачуне групе IEWG - шефови агенција земаља у програму МСС подписали су „План проучавања могућности МСС за истраживање даљег космоса“, ради чије реализације је и формирана радна група IECST.

        - Група IECST разматра могуће сценарије будућег међународног програма који би омогућио да се одраде кључни елементи и започну мисије истраживања даљег космоса у складу с националним интересима партнера, а укључивао би истраживање простора око Месеца, као и Марса и астероида - казала је Романова. - Група је дошла до закључка да би било сврсисходно направити међународну лунарну платформу за посете, која би била први корак ка истраживању даљег свемира. 

        Програм истраживања Месеца је стратешки циљ руске космонаутике са људском посадом. У 2030-тим годинама је планирано искрцавање космонаута на површину Месеца уз касније оснивање базе на њему. Пројектовањем базе на Месецу баве се Ракетно-космичка корпорација „Енергија“ и Централни научно-истраживачки институт за машиноградњу.

        Раније је директор за програме свемирских летова с људском посадом „Роскосмоса“ - познати космонаут Сергеј Крикаљов - изјавио за „Известија“ да има смисла да база на Месецу буде стално настањена, а да се база у Месечевој орбити посећује тек повремено, пошто је тамо много већи ниво радијације него на МСС.

        Научни руководилац московског Института за свемирску политику, Иван Мојсејев, сматра да су истовремено прављење Месечеве орбиталне станице и базе на Месецу тешко спојиви задаци.

        - Ако смо одлучили да градимо базу на Месецу, онда на то и треба усредсредити напоре - истиче Мојсејев. - Ствар је у томе што Месечева орбитална станица није баш најпогоднија као транзитно чвориште - Месец се окреће споро, па ће станица изнад места за искрцавање у базу бити једном у неколико недеља. Такође, због високог нивоа радијације, посаде Месечеве орбиталне станице ће морати често да се мењају. Може се одустати од орбиталне станице и достављати на Месец терете и људе на исти начин како су то радили Американци у оквиру пројекта „Аполо(н)“: брод стиже у потребну Месечеву орбиту и од њега се одваја модул за слетање, који се затим враћа назад.

        Стручњаци Централног научно-истраживачког института за машиноградњу сматрају да ће на самом Месецу бити лакше организовати заштиту од радијације - на пример, испод његове површине могу да се изграде склоништа од радијације.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари