Електронска библиотека Русије чува 260.000 књига и докумената

БИБЛИОТЕКА СЕ НАЛАЗИ У ИСТОРИЈСКОМ КОМПЛЕКСУ СИНДОРА РПЦ ЧИЈИ СЕ АРХИВ ТАКОЂЕ ДИГИТАЛИЗУЈЕ

  • У колекцији библиотеке такође се чувају дигитализована раритетна издања превода Библије на руски језик у чему су лично учествовали и просвећени руски императори

         БИБЛИОТЕКА шефа руске државе значајно је - поводом 1025 годишњице Крштења Русиje (примања хришћанства) - повећала колекцију уникатних материјала и докумената који представљају историјску вредност, саопштила је Федерална државна буџетска установа „Председничка библиотека Б. Н. Јељцин”.

         На порталу прве руске националне електронске библиотеке у отвореном доступу представљено је Остромирово јеванђеље, литерарни споменик из ХI века који је написан по наруџби новгородског намесника Остромира. Тренутно се оригинал овог Јеванђеља чува у Руској нациоиналној библиотеци. Због старости документа приступ је ограничен. Али, без обзира на то интерес за Остромирово Јеванђеље је висок јер се ради о једном од најранијих сведочанстава да се древна Рус определила за православље.

         У колекцији библиотеке такође се чувају дигитализована раритетна издања превода Библије на руски језик у чему су лично учествовали и просвећени руски императори.

         Јединствени фото-материјал руског оснивача фотографије у боји Сергеја Михајловича Прокудина Горског из фонда председничке библиотеке (настао почетком ХХ века) илуструје јеванђеоске рукописе ризнице Успенског сабора у Кремљу, Ипатјевског манастира у Костроми и Георгијевске цркве у Старој Ладоги.

         Колекција и фондови Председничке библиотеке и даље ће се попуњавати садржајима из историје православне Цркве у Русији и њених односа са државом.

         Библиотека се налази у историјском комплексу Синода РПЦ чији се архив такође дигитализује. У дигиталну форму се пребацују и материјали са обележавања 300-годишњице  Александро-Невске лавре.

         „Повести временных лет” - (Несторов летопис или Повести минулих лета) који се налази у саставу Лаврентјевског летописа - такође се могу наћи на порталу Председничке библиотеке.

         Кијевски кнез Владимир Свјатославович је 988. године донео одлуку да прими крштење од Константинопољске цркве, а не из Рима што су многи прижељкивали. Најпотпунија информација о томе може се наћи у Председничкој библиотеци у електронској копији књиге К. Н. Бестужева-Рјумина „О крштењу Руси, о Светом Владимиру, о синовима његовим и о манастиру Печерском” из 1910. године.

         Стварање електронског фонда древноруских литерарних споменика отвара нову етапу у духовном просвећивању Руса.

         Прва национална електронска библиотека Русије, чији фонд данас броји 260 хиљада јединица докумената, сарађује са Руском Православном Црквом.

         Његова светост патријарх Московски и целе Руси Кирил у мају ове године упознао се после заседања Светог синода у Петрограду са просветитељском делатношћу библиотеке и самом пројекту дао високу оцену.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари