ЧУРКИН: Потребна је темељна истрага о насилној промени власти у Кијеву

ОТКРИО ДА ОЧЕКУЈЕ ДА ЋЕ САД И ДРУГЕ ЗАПАДНЕ ЗЕМЉЕ БЛОКИРАТИ

ОТВАРАЊЕ ТАКВЕ ИСТРАГЕ ПОД ОКРИЉЕМ УН

  • Кад се таква истрага обави, сазнаћемо веома много интересантних ствари. Не само да су управо опозициони снајперисти дејствовали по циљевима, већ и да су пуцали у представнике органа реда
  • Сазнаћемо - додао је - и како су бојовници „евромајдана” неколико недеља обучавани, ко их је обучавао, ко их је усмеравао и ко је провоцирао оружани развој догађаја у Украјини

          СТАЛНИ представник РФ при ОУН Виталиј Чуркин затражио је детаљну истрагу свих догађаја који су довели до насилне смене власти у Кијеву укључујући и употребу снајперске ватре.

          Он је саопштио да је ову тему покренуо на заседању СБ ОУН и скренуо пажњу на транскрипт разговора између европског комесара Кетрин Ештон и шефа естонске дипломатије Урмаса Паета који се појавио на интернету.

          „После овога све се мења“ - рекао је Чуркин у емисији „Вести у суботу са Сергејем Бриљовом” на руској државној телевизији Русија-1.

          „Оно што је било предвиђено у споразуму од 21. фебруара сада неки покушавају да забораве. Неопходно је обавити пуну истрагу свих догађаја који су довели до насилне промене власти у Кијеву и, разуме се, ескалације насиља. Кад се таква истрага обави, сазнаћемо веома интересантних ствари. Не само да су управо опозициони снајперисти дејствовали по циљевима, већ да су пуцали у представнике органа реда“ - рекао је руски дипломата.

          „Сазнаћемо и како су бојовници неколико недеља обучавани, ко их је обучавао, ко их је усмеравао и ко је провоцирао оружани развој догађаја у Украјини“ - изјавио је Чуркин.

          Руски дипломата је уверен да је оваква истрага неопходна још и зато што „многи, рецимо, у тој истој Америци не знају о томе ништа, с обзиром да је на америчкој телевизији слика била сасвим другачија“.

          Стални представник Русије при светској организацији није искључио могућност да се на истрагу уложи вето.

          „Таква могућност теоријски постоји. Савет безбедности ће, рецимо, донети одлуку о специјалној истрази, али имајући у виду став наших западних колега, мислим да није нереално очекивати да ставе вето“.

          Као пример он је навео да је Русија својевремено у Савету безбедности - због подршке српским пријатељима - поставила питање неопходности истраге ужасне нелегалне трговине људским органима на Косову). На жалост, западни чланови Савета безбедности су блокирали ту иницијативу.

          „Зато мислим да ћемо тешко донети одлуку о истрази под окриљем ОУН“ - истакао је руски дипломата.

          Није било дискусије у СБ ОУН о референдуму на Криму, изјавио је Чуркин у поменутој емисији Вести у суботу са Сергејем Бриљовом.

          Он је рекао и да су његове наводне речи да је дошло до прекида дипломатских односа између Москве и Кијева, медијска „патка“.

          „Уопште нисам јавно говорио о дипломатским односима, чак ни на заседању Савета безбедности, тако да та „патка“ ни на чему није заснована“ - рекао је Чуркин.

          „Тешко ми је да кажем одакле ова дезинформација, али могу да претпоставим да је то испровоцирао мој одговор на питање после затворене седнице Савета безбедности која је одржана у четвртак“.

          Указао је: „Један од новинара ме је питао зашто се министар иностраних послова Лавров није срео у Паризу са министром иностраних послова Украјине, а ја сам одговорио да полазимо од тога да садашње власти у Украјини нису легитимне и да се због тога уздржавамо од контаката са њима и разговора на политичке теме на политичким нивоу“.

          „Са украјинским колегама не комуницирамо , они нам се не обраћају, они сами траже седнице СБ ОУН без образложења зашто то чине. Тако да, на жалост, немамо контакте са украјинским колегама“ - повукао је Чуркин.

          И закључио:„Тренутно су центар дипломатских активности наши контакти са Сједињеним Државама и преговори које је наш министар Сергеј Лавров водио са Џоном Керијем прво у Паризу, а потом и у Риму. Колико ја разумем, ти контакти ће се наставити. Све се, за сада, налази у рукама нашег министра иностраних послова и америчког државног секретара, а, разуме се, и највиших руководстава наших земаља“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари