ДОДИК: Бањалука неће дозволити да Сарајево призна Косово

УВЕРЕН ДА РЕШАВАЊЕ КОСМЕТСКОГ ПРОБЛЕМА НЕ СМЕ

ДА ЗАРОБИ СРБИЈУ У ДЕЦЕНИЈАМА КОЈЕ ДОЛАЗЕ

  • Неће БиХ признати Косово и не могу нам се потурити ни папири о некаквом пузећем или клизећем признању. Ми пратимо Србију у томе, и овима у Сарајеву се диже коса на глави кад кажемо да пратимо Србију. Ми апсолутно ништа учинити нећемо или дати неки допринос изван онога што је званична политика Србије, рекао је Милорад Додик
  • Нико не помиње чињеницу да би, да се Косово реинтегрише у састав Србије, у политички систем вратили Албанци и имали можда најкомпактнију посланичку групу у Скупштини Србије, а Албанци би по принципу конститутивности, који би морао да им буде признат, тражили да им припадне једна од три најважније функције у држави

        НЕ постоје притисци под којима ће влада у Бањалуци дозволити да БиХ призна независност Косова - изјавио је председник Републике Српске Милорад Додик.

       „Ми смо те притиске већ преживели, а били су веома јаки. Ја сам био изложен огромним притисцима да у еуфорији признања Косова и БиХ призна Косово. Да би БиХ признала нешто мора се питати и РС, а РС не да своју сагласност за признање и неће га ни дати. Налазимо се у апсурдној ситуацији да нас многи оптужују за одвајање РС, а ми кажемо да не дозвољавамо сепаратизам у земљама као што је Србија“, изјавио је Додик Танјугу.

       Према његовим речима, Косово је насиљем међународног фактора отето од Србије, и тиме је, како је истакао, погажено међународно право и понижени Србија и читав српски народ.

       „Неће БиХ признати Косово и не могу нам се потурити ни папири о некаквом пузећем или клизећем признању. Ми пратимо Србију у томе, и овима у Сарајеву се диже коса на глави кад кажемо да пратимо Србију. Ми апсолутно ништа учинити нећемо или дати неки допринос изван онога што је званична политика Србије“, рекао је Додик.

       Председник РС је, међутим, додао да би он лично у трагању за решењима пошао од тога да Косово, колико год да је важно, не сме да зароби Србију у деценијама које долазе, и решење зато мора бити трајно.

       „Нико не помиње чињеницу да би, да се Косово реинтегрише у састав Србије, у политички систем вратили Албанци и имали можда најкомпактнију посланичку групу у Скупштини Србије, а Албанци би по принципу конститутивности, који би морао да им буде признат, тражили да им припадне једна од три најважније функције. То би значило да бисте у парламенту као званични језик и писмо морали да уведете албански“, објашњава Додик.

       Он мисли да приступ да север Косова мора да остане део Србије може уродити плодом, као што је уверен и да је на Косову немогуће остварити мултиетничко друштво.

       „Нисам уверен да косовски Албанци могу да направе демократско друштво у којем ће Срби да буду комотни. Чак су и странци кад су признавали Косово рекли да то чине зато што је немогуће успоставити међунационалну сарадњу Срба и Албанаца. Сада нам, када су Срби маргинална мањина на Косову, кажу да морамо да градимо мултиетничко Косово“, рекао је Додик.

       Како је истакао, међународни фактор не може да очекује од Срба, били они од Србије или РС, да ће признати Косово на начин како они мисле да то треба.

       Додик сматра да проблем Косова више није проблем само Србије, јер су Срби јединствени око тог питања, већ да су у проблему они који су пожурили да признају КиМ, због чега данас ЕУ има кризу јединства и немогућност мултилатералног наступа по питању Косова.

       „ЕУ је више у проблему да реши тај проблем Косова, јер Србија има јасан став и каже да је Косово део Србије, и молим лепо“, нагласио је Додик.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари