Хоће ли Дачић остати на ногама, иако Западу одговара слаба Србија са слабим премијером?

НАД ВЛАДОМ СЕ „ПРОЛАМАЈУ НЕБЕСА“, А И ГОРИ ЈОЈ ПОД НОГАМА

       НАД владом Ивице Дачића се „проламају небеса“.

       Сам премијер је - не баш сасвим неочекивано - постао један од „јунака“ истраге која се води о нарко-клану Дарка Шарића. Довео је себе дотле да мора да се „вади“ да није знао да је Шарићев човек са којим се сретао - Шарићев човек. И да су му челни људи његовог рођеног министарства радили иза леђа. А у предизбоној кампањи се хвалио да је - министар на челу најбољег министарства.

       Министар финансија Млађан Динкић чак је изговорио уз Дачићево име и реч „затвор“. Додуше, уз ограду: ако се испостави да је крив...

       Истовремено, Дачићеву премијерску „главу“ траже и ДСС и Драган Ђилас у име себи прилагођене ДС.

       Одмерени потпредседник ДСС Слободан Самарџић пробио је „звучни зид“ у  страначкој ионако бриткој и консеквентној критици и Дачића и његове владе. Упозорио je дaнaс дa сe пoлитикa aктуeлнe Влaдe прeмa Eврoпскoj униjи нe рaзликуje oд прeтхoднe Влaдe и дa нова влaдa свeснo вoди пoлитику прeвaрe.

       А још се под Дачићем и владом и љуља политичко тло под ногама.

       Упркос томе што премијер тврди да ствари не стоје тако - све што се догађа упућује на закључак да иза кампање против Дачића стоје можда и Александар Вучић и напредњаци.

       Хоће ли се Дачић одржати на ногама?

       Докле ће „добацити“, с обзиром да Бриселу и Вашингтону одговара све слабија Србија са слабим премијером који сваки дан мора да „зализује ране“?

       Шта Самарџићев демарш потенцијално мења између ДСС и СНС, а самим тим и између напредњака и социјалиста?

Бранко РАДУН, политички аналитичар

Реалније је да избори буду на јесен

  • Мислим да ће Дачић сада да опстане, јер између Вучића и Дачића нема неке велике разлике у унутрашњој и споњној политици. Напротив, ту постоји неки консензус, а спорна су нека кадровска постављења

       МИСЛИМ да не постоји политичка воља за рушење Владе и да има шансе 60 или 70 одсто да опстане. А колико ће још да реално функционише зависиће од неких других изазова.

       Реалније је да избори буду на јесен.

       Мислим да ће Дачић да опстане, јер између Вучића и Дачића нема неке велике разлике у унутрашњој и споњној политици. Напротив, ту постоји неки консензус, а спорна су нека кадровска постављења.

       Само, верујем да ће и ту били постигнут неки компромис, макар привремени.

       Власт говори о „европском путу“ као да Србија не може да бира, као да смо у некој врсти протектората. Прича у стилу: ако нам се каже да смо на европском путу - ми смо на европском путу.

       Наравно, у томе постоји и оно скривено: да ли се то ради са ентузијазмом или са благим отпором. У сваком случају, већинска Србија је на том путу не својом вољом.

       Политичка елита, са 90 одсто, жели у ЕУ, али је јавност евроскептична! Премного аргумената говори да би то - све и да нас ЕУ жели - било за нас штетно. То показује већ и сам ССП.      

       ДСС је на позицији евроскептицизма, али је ипак тешко проценити да ли ће то променити њене односе са СНС. Ово јесте најоштрија критика и мислим да јесте прекорачена нека граница, али и раније је код нас било чарки и сукоба преко којих се прелазило.

       Видећемо којим правцем ће ићи владајућа коалиција, јер она у јавности има и мање упориште него 40 одсто (јер ту спадају и они који кажу да морамо у ЕУ да нас не би бомбардовали).

Александар ГАЈИЋ, Институт за европске студије

Дачићева влада ће се пре одржати још неколико недеља, а не неколико месеци

  • Догађаји у последњих неколико дана јесу покушај коначне дискредитације премијера и он томе сада супротставља стратегију коју управо посматрамо. Ово, по свему, не може дуго потрајати. Дачић сада само покушава да избегне ударе, а не да се ствар изглади и да се настави по старом

       МИСЛИМ да је ово што Дачић ради само куповање времена ради бољег тактичког позиционирања.

       Догађаји у последњих неколико дана јесу покушај коначне дискредитације премијера и он томе сада супротставља стратегију коју управо посматрамо.

       Ствар је отишла толико далеко, да се не може превазићи. Шанса да Влада опстане веома је мала. Тачније, не мислим да ће да траје још неколико месеци, већ само наредних неколико недеља.

       Ово, по свему, не може дуго потрајати.

       Дачић сада само покушава да избегне ударе, а не да се ствар изглади и да се настави по старом.

       ДСС је дао подршку Николићевој платформи која је после ревидирана, тако да је Владина Резолуција била ублажена платформа, а за њу ДСС није дала подршку. С друге стране, очигледно је да се ДСС разочарала и да се „мимоишла“ са СНС, али је осуђујући тон за сада само на нивоу изјава и питање је колико ће у практичном деловању као опозициона странка бити консеквентно супротстављена политици СНС.

       При томе, СНС покушава да по сваку цену добије датум за започињање преговора са ЕУ да би на основу тога могла боље да прође на ванредним парламентарним изборима.

       Мислим да СНС има погрешну рачуницу са „европским путем“ и да инсистирање на њему неће донети СНС већу популарност, него мању.

       ДСС покушава да се позиционира принципијелно, али је питање колико ће себи подићи рејтинг, јер у случају да  се добије датум на папиру, СНС ће одмах расписати изборе.

Сава АНЂЕЛКОВИЋ, адвокат  

Одржаће се Дачић - цео мандат!

  • Као грађанин, мислим да је доста било избора. Бојим се да ће нови избори донети нову пометњу и додатно угрозити економско стање земље

       ОДРЖАЋЕ се Дачић и влада не само сада него - цео мандат! Јер, Србија нема бољих људи од ових што се сада налазе на челу државе.

       Не припадам ни једној партији, могу да критикујем све. А и треба их критиковати. Али, у оваквој ситуацији, у овом хаосу, Србија нема времена да исправља неке евентуалне пропусте у избору, већ треба да проба - ако некако може - да контролише ово што има.

       Ово подразумева да од њих тражимо да проблеме кривичног гоњења не решавају преко средстава јавног информисања и да тако траже подршку у народу, већ да евентуално кривично гоњење неких лица предузимају у складу са законом, на основу чињеница и доказа које су са сигурношћу утврдили. Оптужбе преко медија крње углед судства и Србије, а то није потребно. 

       Живимо у тоталној нетранспарентности иако сви говоре о њој. Уверен сам да ни једна ни друга партија - ни СНС, ни СПС - немају праву и проверену државну политику него раде према дневним политичким потребама или потребама удварања једне другој (или трећој).     

       Зато ова препуцавања немају дубоке последице и не значе да неће даље сарађивати и учествовати заједно против неког трећег. Рекао бих да једни другима нешто сигнализирају и шаљу упозорења, да је све ово одмерасвање снага у политичком смислу и на терену.   

       Као грађанин, мислим да је било доста избора. Бојим се да ће нови избори донети нову пометњу. А најгоре је што могу да додатно угрозе економско стање земље.

Цвијетин МИЛИВОЈЕВИЋ, аналитичар (агенција Прагма)

Рејтинг расте једино СНС и ДСС, али Вучићу и напредњацима може почети и да пада

  • Без подршке ДСС Томислав Николић не би победио у другом кругу председничких избора. Међутим, чим је Вашингтон рекао да ДСС као тзв. антиевропска странка не може да уђе у коалицију, СНС је то лако прихватила, само да би формирала Владу. Да то нису прихватили, Брисел би присилио Дачића да уђе у власт са ДС...

       ОЦЕНА да СНС води Србију смишљено у суноврат је класична политизирана изјава лидера једне политичке странке.

       Проблем је ипак озбиљнији јер без подршке ДСС Томислав Николић не би победио у другом кругу председничких избора. Међутим, чим је Вашингтон рекао да ДСС као тзв. антиевропска странка не може да уђе у коалицију, СНС је то лако прихватила, само да би формирала Владу. Да то нису прихватили, Брисел би присилио Дачића да уђе у власт са ДС. Ето, то је историја сукоба. 

       Могу да се сложим са Самарџићем да се праве нетактични и непромишљени потези око преговора које у Бриселу воде Дачић и Тачи. Тамо Србија не преговара са Тачијем, него са Ештоновом, јер на другој страни има јединствен тим Ештон-Тачи, где је Тачи мање битан играч. Преговори подразумевају компромис, али откако је Дачић ушао у преговоре - не видим да су Албанци направили било какав уступак.

       Треба бити тактичнији од ДСС, јер ова коалиција не може тек тако да прекине бриселске преговоре. Очигледно је да има циљ да са оваквим преговорима издржи до јуна, па да види да ли ће добити награду у виду „датума“. Ако до тога не би дошло, већи део ове власт - СНС и СПС - биће спреман да прекине преговоре.

       Рејтинг у коалицији расте само СНС-у, али је то орочена „прича“ и директна је последица тога што се Вучић не бави Косовом него темом корупције коју грађани воле. Наравно, за ту тему треба имати и храбрости, али ако не буде пресуђивања и одузимања нелегално стечене имовине, рејтинг СНС и Вучића ће опасти. Зато једино њима одговарају изнуђени ванредни избори.

       ДСС је - поред СНС - једина странка којој расте рејтинг. То говори - ако би дошло до нових избора - да бисмо, врло вероватно, могли имати и каолицију у којој би се нашли и ДСС и СНС.

       Треба имати на уму да бирачко тело СНС перципира ту странку као странку којој је важније Косово него ЕУ, а истраживања јавног мњења говоре да је 60 одсто грађана против уласка у ЕУ.

       То напредњацима јасно показује какво је расположење грађана поводом Косова.    

Милан НИКОЛИЋ, социолог, политички аналитичар

Јаз између ДСС и напредњака још више ће се продубити

       МИСЛИМ да су оптужбе ДСС озбиљне, као и размимоилажење.

       ДСС одбацује ЕУ, а СНС тежи ЕУ, те су напредњаци фактички дошли на власт захваљујући, између осталог, подршци из ЕУ.

       То је основна ствар и то од самог почетка. Али, изгледа да је ДСС гајио илузију да ће својим утицајем у неким другим, мање важним питањима као што је Косово, моћи да утиче на СНС и да у том смислу вреди занемарити те велике разлике између ове две партије.  

       Међутим, сада се чини да је Косово део процеса приближавања ЕУ и то на начин који се ДСС ни најмање не допада. Зато је било само питање времена када ће доћи до одвајања и отворене критике и у вези Косова и ЕУ. 

       То ће се сигурно наставити и јаз ће се продубити.

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари