Наводно је 44 одсто Београђана за Унију, а само трећина - против

КАД АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ

ИСТРАЖУЈЕ ШТА БЕОГРАД МИСЛИ О ЕУ

  • Наводно становници општина Лазаревац и Раковица (која је гробље српске индустије!) имају најпозитивнији став о ЕУ, док Гроцка и Сурчин имају изразито негативан
  • Србија ће уласком у ЕУ изгубити право да води своју политику, и суверенитет, сматра наводно само 22 одсто испитаних, а само 17 одсто мисли да ће изгубити национални идентитет, културу и језик
  • Фaктu: Ово му дође исто као кад би Друштво српско-руског пријатељства анкетирало по својим мерилима - ко је за зближавање са Русијом! Само што Друштво не би морало да штимује добијене резултате јер ни здружени „српски националисти и русофили“ - чак да их је као Кинеза - не могу произвести антиамериканизма и евроскептицизма колико производе, и међу Србима и широм планете, сами Американци и Европска унија! Добро је зато што ова Агенција бар признаде да је 1700 учесника свог истраживања пропитивала у „сарадњи са удружењима“

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Уколико би се сада организовао референдум о учлањењу Србије у Европску унију, више од 44 одсто становника Београда би гласало за, док би једна трећина била против, изјавио је Директор Агенције за европске интеграције Данко Рунић, представљајући резултате истраживања о мишљењу Београђана о Европској унији.

        Резултати истраживања под називом „Европске интеграције из перспективе Београда“ показали су да су ставови Београђана о ЕУ углавном подељени, с тим да код евроскептика преовлађују грађани који имају веома негативан став, док код евроентузијаста преовлађују умерени ставови.

        Истраживање је показало, наводи Рунић, да становници општина Лазаревац и Раковица имају најпозитивнији став о ЕУ, док становници Гроцке и Сурчина имају изразито негативан став у односу на испитанике у другим општинама.

        Према његовим речима, у јавности преовладава страх да ЕУ значи одрицање од других националних интереса.

        На питање шта отежава улазак Србије у ЕУ, 28 одсто испитаника навело је стално условљавање и уцене које ЕУ примењује према Србији, скоро 23 одсто је навело Косово, а 18 неспособност домаћег руководства.

        Србија ће уласком у ЕУ изгубити право да води своју политику, и суверенитет, сматра 22 одсто испитаних, а 17 одсто мисли да ће изгубити национални идентитет, културу и језик.

        Половина испитаника оцењује да су реформе које је неопходно спровести како би се приступило ЕУ потребне и за стварање боље Србије и то види као пут којим Србија треба да иде.

        Маја Мићић из Иницијативе младих за људска права наводи да је истраживање показало да је код младих, однос према ЕУ поларизован.

        Може се доћи и до закључка да се питање ЕУ највише повезује са Косовом и да би се уласком у ЕУ Србија морала одрећи Косова.

        Иако су грађани Београда по питању ЕУ подељени, готово три четвртине испитаника подржава иницијативу града Београда да се кандидује за Европску престоницу културе 2020. године, као и иницијативу да град Београд добије своје представништо при европским институцијама у Бриселу.

        Истраживање у свих 17 београдских општина, на узорку од 1.700 становника старијих од 18 година, спровела је Агенција за европске интеграције и сарадњу са удружењима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари