Србија четврти пут узастопно ватерполо првак Европе

У ФИНАЛУ ПРОТИВ ШПАНИЈЕ БИЛО 7:7 (0:1, 3:3, 3:2, 1:1) НАШИ БОЉИ СА ПЕТЕРЦА - 5:3

Барселона - Базен: Пикорнел. Гледалаца: 3.000. Судије: Борис Маргета (Словенија) и Адриан Александреску (Румунија).

Играч више: Србија 15 (3), Шпанија 13 (4).

СРБИЈА: Г. Пијетловић, Мандић 1, Рашовић, Ранђеловић, Ћук 1, Д. Пијетловић, Вицо, Алексић 1, Јакшић 1, Филиповић, Прлаиновић 2, С. Митровић 1, Б. Митровић (9 одбрана). Селектор: Дејан Савић.

ШПАНИЈА: Лопез (13 одбрана), Муњариз 1, Гранадос 1, Дел Торо 1, Мингел, Ларумбе, Кабањас, Фернандез, Тахул, Пероне 2, Маљарах 2, Бустос, Лорио. Селектор: Давид Мартин.

Петерци: 1:0 Филиповић, 1:1 Пероне, 2:1 Прлаиновић, 2:2 Муњариз, 3:2 Алексић, 3:2 Фернандез (статива), 4:2 Мандић, 4:3 Ларумбе, 5:3 Ћук.

„ДЕЛФИНИ“ Србије су четврти пут узастопно играли у финалу ЕП, у Ајндховену 2012, Будимпешти 2014. и Београду 2016. попели су се на највишу степеницу победничког постоља, а нису пропустили да учине исто ни у Барселони, иако су играли у финалу против домаћина, 7:7 - 5:3 после петераца.

Једини који је омануо на пенал лутрији био је Фернандез, погодио је стативу у трећој серији.

Почетак је био очајан по Делфине. Целу прву четвртину изабраници селектора Савића нису дали гол, играч више бољка, као и голман Лопез, нарочито је уштоповао Филиповића, три шута му је укротио. На срећу, ни домаћини ЕП Шпанци не много бољи, погодио је само Маљарах са играчем више (0:1).

Други квартал донео је много више голова, погађали су Прлаиновић и Алексић мало након истека играча више, првог правог играча више (8/1) искористио је тек у последњем нападу пред полувреме Стефан Митровић за 3:3. Ипак, у последњем нападу, чини се после звука сирене, по други пут је погодио Пероне за предност (3:4) домаћина на паузи.

Трећи квартал знатно бољи, иако је Дел Торо искористио опуштање наше спољне линије на старту (3:5). Ћук је погодио са играчем више, потом је после неколико минута без поготка на обе стране сјајну акцију извео Мандић, бацио тројицу и матирао Лопеза (5:5), да би преокрет режирао Прлаиновић (6:5). Ипак, са истеком четвртине Муњариз је са средине лобовао Бранислава Митровића (6:6).

Последњи квартал донео је рововску борбу, на старту је Јакшић искористио играча више (7:6), остао је сам на метар од гола, Маљарах је изједначио (7:7), а онда се до краја водила беспоштедна борба...

Последњи напад са играчем више Шпанци искористили нису, иако је трајао скоро минут, Делфини су за последњи напад имали десетак секунди, али нису ни шутнули, па је одлука о шампиону Европе пала после извођења петераца.

Ватерполо репрезентација Хрватске освојила је бронзану медаљу на Европском првенству у Барселони, пошто је вечерас у утакмици за треће место победила Италију са 10:8 (4:0, 3:5, 2:1, 1:2).

Наредно Европско првенство 2020. игра се у престоници Мађарске Будимпешти.