Власник Голден Стејт: Држава мора спасавати Американце а не неуспешне фирме и менаџере

THE WASHINGTON POST: ДЕФИЦИТ БУЏЕТА САД БИЋЕ НА КРАЈУ 2020. ЧЕТИРИ ТРИЛИОНА ДОЛАРА

Милијардер Чамат Палихапитиа

* У САД нарастају страховања да ће све што се сада догађа довести до застрашујућих последица и по амерички политички систем. На пример, Хауард МАРКС, оснивач инвестиционог фонда Oaktree Capital, упозорава да је влада САД 2008-ме стала на страну Волстрита а да је то значајно допринело популизму који се од тада проширио у америчкој политици. Он није био до краја отворен, а хтео је да каже: казна за то је Доналд Трамп

* Према проценама Међународног монетарног фонда, амерички БДП ће до краја ове године бити смањен за 5,9 одсто

_______________________________________________________________________

        ДРЖАВНИ дуг Сједињених Држава и дугови америчких корпорација достигли су у 2020. години рекордне нивое због пандемије коронавируса – објавио је The Washington Post.

        Дефицит буџета САД порашће до краја године на четири трилиона долара, што се није догодило од 1945. године.

        А великим корпорацијама, као што су Еxxon Mobil и Valgreens, већ је понестало кредитних линија, а и даље су им потребна средства.

        Бизнисмени тврде да су већ пред избором: или прескочити нека крупна плаћања или отпуштати запослене.

        Америчке банке су већ затражиле да грађани отплаћују студентске кредите и да измирују дугове на кредитним картицама.

        Поводом дугова је Атиф Миан, професор економије на Универзитету Принстон рекао: „Треба да бринемо. Суочени смо са дугом каквог није било у новијој историји. Приближавамо тачки после које неће бити повратка“

        Администрација Доналда Трампа и Систем федералних резерви (централна банка САД) кризу, коју је додатно распалила пандемија, гасиће штампањем долара. Објавили су да ће у националну економију упумпати шест трилиона долара. Ако буде потребно – и знатно више. Међутим, нису сви у САД са тим сагласни.

        Милијардер Чамат Палихапитиа, бос инвестиционог фонда Social Capital и сувласник НБА клуба Голден Стејте Вориорс, изјавио је да би акционари и зајмодавци компанија које се нису припремиле за кризу и обезбедиле антикризне `ваздушне јастуке`, требало казнити банкротом и губитком новца, а да би држава требало да помогне само обичним грађанима.

        Можда овакав став објашњава околност да је Палихапитиа одрастао у породици избеглица из Шри Ланке и да на свет гледа другачије него многи амерички политичари, бизнисмени и финансијски стручњаци. У сваком случају, изговорио је и ово:

        „Сада обични људи потпуно губе свој новац. А богати руководиоци компанија нису угрожени, као ни чланови управних одбора компанија са ужасним управљањем. Неефикасне менаџере и управне одборе треба препустити њиховој судбини“.

        Неки амерички инвеститори страхују да ће све што се сада догађа довести до застрашујућих последица по амерички политички систем.

        На пример, Хауард Маркс, оснивач инвестиционог фонда Oaktree Capital, упозорио је да је влада САД 2008-ме стала на страну Волстрита а да је то значајно допринело популизму који се од тада проширио у америчкој политици.

        Он није био до краја отворен, а хтео је да каже: казна за то је Доналд Трамп.

        Марк је додатно упозорио да ће актуелно штампање долара бити гашење пожара бензином.

        Према проценама Међународног монетарног фонда, амерички БДП ће до краја ове године бити смањен за 5,9 одсто.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари