Џорџија, Пенсилванија, Мичиген и Висконсин траже одбацивање тужбе Тексас+Трамп+17

У ОБРАЋАЊУ ВРХОВНОМ СУДУ САД ТВРДЕ: НАВОДИ ИЗ ТУЖБЕ СУ НЕУТЕМЕЉЕНИ

Врховни суд САД

* Врховни суд САД треба да се огласи почетком наредне недеље

* Американолог Малек ДУДАКОВ: Тужба 18 америчких држава, којој се прикључио и Трамп, израз је најдубље уставне кризе у Сједињеним Државама за последњих 100-150 година. Ситуација подсећа на ону у Америци пре грађанског рата између Севера и Југа, али таквог рата сада неће бити“

_______________________________________________________________

       ОГЛАСИЛЕ су се четири америчке државе које су се нашле пред Врховним судом САД – након што су Тексас, Доналд Трамп и 17 савезних држава у којима власт држе републиканци – затражили да се у њима одржани председнички избори пониште и прогласе неуставним.

        То су Џорџија, Пенсилванија, Мичиген и Висконсин, а од Врховног суда Сједињених Држава су затражили да одбаци тужбу иза које стоје Тексас+Трамп+17.

       Почело је од тога што је тексашки државни тужилац Кен Пакстон у тужби Врховном суду САД оптужио власти „четворке“, која се у САД традиционално сматра „изборно колебљивим државама“,  да су незаконито мењале изборно законодавство заклањајући се пандемијом коронавируса.

Судије Врховног суда САД

       Државни тужилац Пенсилваније Џош Шапиро изјавио је да тужба Тексаса садржи „све саме неутемељене наводе“.

       У Џорџији, Пенсилванији, Мичигену и Висконсину тврде да је у њима Џо Бајден победио са малом разликом. У свима, осим у Џорџији, на власти су демократе.

       Врховни суд САД ће се огласити почетком наредне недеље.

       Американолог Борис Межуев тужбу тексаса сматра „ударом на Бајдена“, али не верује да ће Врховни суд САД стати на Трампову страну.

       Други американолог - Малек Дудаков -  процењује да ситуација у САД сада подсећа на ону у Америци пре грађанског рата између Севера и Југа, али наглашава да таквог рата сада неће бити.

       „Тужба 18 америчких држава, којој се прикључио и Трамп, израз је најдубље уставне кризе у Сједињеним Државама за последњих 100-150 година. Америчке државе су кренуле једна против друге, а њихове противречности сада се могу решити само на Врховном суду“ – наглашава  Дудаков.

       Уколико Врховни суд поништи резултате гласања у четири државе, питање избора председника прећи ће у надлежност Конгреса САД који ће, у том случају, у јануару гласати по партијском систему.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари