Додик: Затражио сам подршку Ердогана да се БиХ третира као део гасовода Турски ток

ДО ПОЛОВИНЕ МАЈА САСТАНАК СА ТУРСКОМ ФИРМОМ КОЈА ЋЕ ПРОЈЕКТОВАТИ АУТОПУТ БЕОГРАД-САРАЈЕВО

* Милорад ДОДИК: „Ердогану смо предочили трасу... Оквирно је то око три милијарде евра, пола за Републику Српску, пола за Федерацију БиХ, али то се може утврдити када добијемо пројекте. Они су спремни да то подрже, предложили су да њихове фирме пројектују аутопут

* Додик рекао да је током посете Турској био у прилици да замоли да услови за финансијску подршку градњи аутопута буду што повољнији, да грејс период буде што је могуће већи, да буде нулта каматна стопа, а поврат кредита за најмање 20 година. Још је нагласио: „Био бих веома срећан и поносан да добијемо те услове

___________________________________________________________________________

            ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да би до 15. маја у БиХ или Турској требало да буде одржан састанак са представницима турске фирме која ће добити банкарску подршку за пројектовање аутопута Београд-Сарајево, како би били договорени конкретни услови.

            Додик је подсетио да у јуну почиње изградња трасе од Раче до Кузмина.

            "Веома брзо смо дошли у позицију да успоставимо додирну тачку, тако да је утврђено где ће се срести аутопут. Србија је прихватила да изгради најзахтевнији објекат на траси - мост на Сави, а одатле преузимамо ми. Иста фирма може да продужи посао и сигуран сам да ћемо имати динамичне радове наредних месеци и година на тој траси и да ће бити изграђен за време наших следећих мандата", рекао је Додик.

            Додик каже да је, током посете Турској, председник Реџеп Тајип Ердоган био коректан и тражио само договоре у оквиру БиХ.

            "Ми смо тај договор имали нешто раније, Ердогану смо предочили трасу, оквирно је то око три милијарде евра, пола за Републику Српску, пола за Федерацију БиХ, али то се може утврдити када добијемо пројекте. Они су спремни да то подрже, предложили су да њихове фирме пројектују аутопут", појаснио је Додик. 

            Он је новинарима у Бањалуци рекао да верује да ће бити убрзана изградња аутопута од Вишеграда према Палама и Источном Сарајеву како би се повезали на Коридор "Пет це" и да је планирана изградња брзог пута од Сокоца према Зворнику, као и део који се гради од линије разграничења са Брчко дистриктом. 

            "Имаћемо услове готово идентичне као Србија и остаје да то све испланирамо ових дана. Наш главни стратешки, комуникациони циљ јесте изградња аутопута Бањалука-Бијељина према Београду и у том погледу тражимо разне варијанте. Сада имамо ову која се нуди, раније смо разговарали са кинеским компанијама и са ЕУ. Узећемо сваку понуду која буде у интересу да изградимо тај пут и да он буде најповољнији за нашу Републику и наш народ", истакао је Додик.

            Додик је рекао да је током посете Турској био у прилици да замоли  да услови за финансијску подршку буду што је могуће повољнији, да грејс период буде што је могуће већи, да буде нулта каматна стопа, а поврат кредита за најмање 20 година.

            "Био бих веома срећан и поносан да добијемо те услове", додао је предсједавајући Предсједништва БиХ.

            Додик је истакао да они који критикују његов рад никада ништа нису конкретно урадили и нису оставили ништа иза себе, осим испразне приче и издаје.

            Он је подсетио да је током посјете Турској потписан Споразум о трговини који подразумева одређене преференције и привилегије за БиХ, а тиме и Републику Српску и могућност да по посебном третману могу извозити 15.000 тона меса, што подразумева значајну производњу која би се могла организовати у БиХ, поготово у Српској и упослити велики број људи. 

            "Према досадашњој висини цена, тај посао је вредан више од 130 милиона КМ", каже Додик.

            Он је подсетио да је БиХ пропао пројекат којим је требало да се повеже на "Јужни ток" и да Сарајево није дало да се прође испод Дрине са гасоводом.

            "Тражио сам сагласност Турске да подржи да се БиХ третира као део укупне енергетске трасе за гас `Турски ток` и договорили смо се да одмах Турска и ми затражимо од Русије, као примарног инвеститора и власника тога гасовода, да видимо на који начин то можемо реализовати. То значи да се неће оклевати да се да дозвола преласка гасовода где год буде. То су све бенефити за Републику Српску", истакао је Додик.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари