Global Research: Решење за нагомилане дугове САД је повратак „златном стандарду“

АМЕРИЧКИ ЕКОНОМСКИ АНАЛИТИЧАР МАЈКЛ СНАЈДЕР:

КОЛАПС САД ЈЕ НЕИЗБЕЖАН ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ

  • Амерички милијардер и инвеститор Џим РОЏЕРС: Иако су највећа светска економија - САД су такође највећи светски дужник. Наш раст је последњих неколико година заснован на позајмицама и штампању новца. Неко ће морати да плати за све то, и то ће бити катастрофа за све Американце
  • Узбуна у америчкој штампи порасла је након објављивања чланка у листу Time да су „САД платно неспособне“. Исти лист је израчунао: да на плећима сваког радноспособног Американца лежи по 43.000 долара државног дуга
  • Реагујући на овај чланак, Bloomberg је објавио: „Америка није пред стечајем“. Према његовим прорачунима, јавни дуг је САД, напротив, умерен и контролисан, а задуживање државе је генерално било „изненађујуће одговорно“

Пише: Маргарита ВАСИЉЕВА

        ЈАВНИ дуг САД премашио је 19 билиона долара.

        Само од 30. октобра прошле године - повећан је за више од једног билиона. Међутим, ако се томе додају неплаћене обавезе за социјално осигурање, здравствену заштиту и пензије за ветеране, износ америчког дуга је на нивоу од 120 билиона долара.

        Економски аналитичар Мајкл Снајдер сматра да је финансијски колапс САД неизбежан „у наредних шест месеци“.

        Слично мисли и доктор Дон Бојс, бивши члан Представничког дома из Индијане, који у чланку објављеном у The Patriot Post предлаже сународницима да се припреме за наступајуће тешке дане.

        По његовом мишљењу, сваки Американац (као и Канађанин) мора да изучи још једну професију. Тако, адвокат мора да научи како да прави тепихе, доктор - како да полира намештај, продавац - да овлада поправком беле технике. И, свако од њих мора да почне да се бави баштованством - не само из здравствених разлога. А цркве треба покрену пензијске пројекте.

        У својим предвиђањима Бојс није усамљен.

        Џим Роџерс, амерички милијардер и инвеститор, у интервјуу за Sophie&Co је упозорио да су САД - иако су највећа светска економија - такође највећи светски дужник и да је већина њиховог раста у последњих неколико година заснована на позајмицама и штампању новца. Он зато подвлачи: Неко ће морати да плати за све то, и то ће бити катастрофа за све Американце, јер је сада „дуг САД кренуо ка плафону“.

        Узбуна у америчкој штампи порасла је након објављивања чланка у листу Time да су „САД платно неспособне“. Исти лист је израчунао: да на плећима сваког радноспособног Американца лежи по 43.000 долара државног дуга.

        Реагујући на овај чланак, Bloomberg је објавио: „Америка није пред стечајем“. Према његовим прорачунима, јавни дуг је САД, напротив, умерен и контролисан, а задуживање државе је генерално било „изненађујуће одговорно“.

        Bloomberg посебно указује да дуг америчке владе не значи дуг САД, а и да је то само трећина јавног дуга. Друге две трећине припадају америчким инвеститорима. На тај начин, просечан Американац, ако се пође од прорачуна Time, не би требало да плати 43.000, већ не више од 19.400 долара. „А то више није тако страшно, зар не?“ - пита Bloomberg.

        Американцима би, очигледно, требало да буде много лакше после ове изјаве.

        Осим тога, наставља агенција, неки новинари говоре да дуг расте брже од привреде. То је било тачно за време Велике депресије, али то време је одавно прошло. Федерални дуг сада расте око 3%, док економија расте - око 3,45% (оба параметра су номинална). Другим речима, амерички дефицит је сада у потпуности контролисан, тврди Bloomberg.

        На листи оптимиста су аутори највеће америчке приватне аналитико-обавештајне компаније Stratfor. По њиховом мишљењу, чак и потенцијално слабљење долара неће наудити здрављу америчке економије, јер је долар - само једна од компоненти америчке економске хегемоније. Американци остају на врху због утицаја који имају на Међународни монетарни фонд и Светску банку, као и због тога што је светски финансијски центар у Њујорку.

        Америчка дужничка ситуација, по мишљењу Stratfor, наравно, може достићи кулминацију током наредне две деценије (као у било којој другој великој светској економији), али јаке стране америчке привреде (које, међутим, нису наведене) помоћи ће јој да се опорави.

        Global Research предлаже конкретно решење за избављење из дужничке јаме. Последња карта у рукаву може бити повратак на „златни стандард“ од кога је Никсон одустао још 1971. године.

        Ако је веровати америчким аналитичарима, САД су акумулирале велику количину злата током последњих 25 година, и овај обрт би могао да „избрише“ цео амерички дуг, укључујући и будуће „неиспуњене обавезе“ (ово се тиче задужености у социјалној сфери).

        Повратак на „златни стандард“ могао би оставити западни индустријализовани свет под утицајем Вашингтона, али би била изгубљена борба за земље у развоју, које поседују природне ресурсе и које су мета Запада. Ове земље, „потлачене и колонизоване“ вековима, вероватно, би тада приступиле алијанси Кина-Русија и лишиле Запад потребних ресурса.

        Вратимо се песимистима. Лист The Fiscal Times верује да ће промена америчког председника која следи (у новембру, односно јануару) још више погоршати ионако тешку ситуацију са јавним дугом.

        Тако ће, стил демократе Бернија Сандерса на постојећу гомилу додати „још много билиона“, избор Клинтонове додаће још 1 билион „додатних трошкова“, а најгора солуција је - републиканац Доналд Трамп који обећава огромно смањење пореза.

        Према подацима Центра за пореску политику, смањење пореза по Трамповом предлогу коштало би владу 9,5 билиона долара у наредних 10 година.

        У овом контексту, Трампово обећање - дато у интервјуу Fortune да ће, уколико буде изабран, елиминисати јавни дуг за 8 година (односно за два председничка мандата) уз помоћ исплате камата у готовини - у америчкој штампи није озбиљно схваћено.

        Превео: Срђан Ђорђевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари