Одложено ново бројање гласова у Мичигену, али покушаји торпедовања Трампа не престају

THE ATLANTIC: „СМИСАО ПОСТОЈАЊА ЕЛЕКТОРА ЈЕ ДА СПРЕЧЕ ЉУДЕ ПОПУТ ТРАМПА ДА ДОЂУ НА ЧЕЛО САД”

  • У току је права специјална операцији, па многи амерички медији отворено позивају електоре из држава у којима је победио Трамп да се оглуше о вољу већине својих бирача и да за председника САД изаберу Клинтонову. Примера ради, магазин Time је објавио текст под насловом „Електори постоје да би били заустављени демагози попут Трампа”. Дневни лист The Washington Post тврди: „Устав САД дозвољава електорима да Хилари Клинтон изабру за председника САД”
  • Међутим, амерички Ричард Вајц, директор Центра за војно-политичке анализе при вашингтонском The Hudson Institution процењује: „Трамп ће постати председник упркос свим настојањима да се резултати гласања преиспитају. Електори хипотетички могу своје гласове дати Клинтоновој, али се то неће догодити иако су у историји САД  постојали и такви случајеви. Она и Обама су већ признали Трампову победу. Уосталом, ако се тако нешто и догоди – Клинтонова не би могла обавља функцију шефа државе”

          У АМЕРИЧКОЈ држави Мичиген сутра неће почети поновно бројање гласова са председничких избора.

          У тој држави, која је сматрана „тврђавом демократа” и Хилари Клинтон, победио је Доналд Трамп, а до одлагања је дошло због приговора који је уложио његов изборн штаб.

          Ново бројање је – да подсетимо – тражила Џил Стајн, кандидаткиња америчких „зелених” за председника САД, њен захтев су подржали неки сарадници Клинтонове.

          Стајн је тражила да се гласови броје „ручно”.

          Изборна комисија Мичигена ће Трампов приговор разматрати сутра па до новог бројања може евентуално доћи најраније за два дана.

          У Трамповом приговору се указује да се Стајн не може сматрати оштећеном јер је у Мичигену заузела тек четврто мсто на председничким изборима.

          Стајн је затражила нова бројања и у Висконсину и Пенсилванији, а Трамп је у тим државама и Мичигену победио са 11.000 до 70.000 гласова више.

          Трамп је за победу у Мичигену добио 16, за победу у Висконсину 10, а за Пенсилванију – 20 електорских гласова. Да их је освојила Клинтонова – она би била забрана за председника САД.

          Све ово се узима као знак – јер су „зелени” савезници Демократске партије САД – да Клинтонова и они који стоје иза ње покушавају да торпедују Трампов избор за шефа државе.

          А да се ради о целој операцији, сведочи и то што многи амерички медији отворено позивају електоре из држава у којима је победио Трамп да се оглуше о вољу већине својих бирача и да за председника САД изаберу Клинтонову.

          Примера ради, магазин Time је објавио текст под насловом „Електори постоје да би били заустављени демагози попут Трампа”.

          Магазин The Atlantic је објавио готово то исто: «Смисао постојања електора је да спрече да људи попут Трампа постану председници САД”.

          Дневни лист The Washington Post им је терцирао: „Устав САД дозвољава електорима да Хилари Клинтон изабру за председника САД”.

          За избор за председника државе потребно је најмање 270 електорских гласова, а Трамп их има 306 (Клинтонова 232).

          Електори ће се састати 19. децембра и изабрати (прогласити) преседника Сједињених Држава.

          Према свим независним проценама, на њих се врши притисак без преседана да не изаберу Трампа. Шесторица су се већ поколебала. Симптоматично је да у државама у којима је Клинтонова победила – нема ни притисака, ни покушаја врбовања и подмићивања.

          Међутим, амерички Ричард Вајц, директор Центра за војно-политичке анализе при вашингтонском The Hudson Institution упозорио је:

          „Трамп ће постати председник упркос свим настојањима да се резултати гласања преиспитају. Електори хипотетички могу своје гласове дати Клинтоновој, али се то неће догодити иако су у историји САД  постојали и такви случајеви. Она и Обама су већ признали Трампову победу. Уосталом, ако се тако нешто и догоди – Клинтонова не би могла обавља функцију шефа државе”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари