Укупни дуг се у САД попео на 62,1 билион долара и достигао 350 одсто америчког БДП

САМО 0,1 ОДСТО АМЕРИКАНАЦА РАСПОЛАЖЕ БОГАТСТВОМ КАО 90 ОДСТО ЊИХОВИХ СУНАРОДНИКА

  • Прошле године је државни дуг САД износио 109,9% БДП-а, што је нешто више од 18 билиона долара. То је, наравно, много, али укупан износ дуга земље је много важнији и интересантнији показатељ. А он је у САД већ достигао 350% БДП-а! У ову огромну цифру улази дуг породица, финансијски, корпоративни и државни дуг

         ПОДАЦИ Bank of America Merrill Lynch разоткрили су да 0,1 одсто Американаца располаже богатством као 90 одсто њихових сународника.

         Тај 0,1 одсто држи 22 одсто укупног богатства САД.

         Године 1929 – када је у САД почињала Велика депресија – 90 одсто Американаца држало је у својим рукама 16 одсто националног богатства.

         Америчка шљаштећа фасада има можда још опаснију скривену позадину.

         Прошле године је државни дуг САД износио 109,9% БДП-а, што је нешто више од 18 билиона долара. То је, наравно, много, али укупан износ дуга земље је много важнији и интересантнији показатељ. А он је у САД већ достигао 350% БДП-а!

         Обично се амерички ниво консолидованог дуга одређује на основу ФРС обрасца Z.1 Flow of Funds (section L.1).

         Крајем марта 2015. године објављено је последње издање овог обрасца, који је укључивао укупни обим инструмената кредитног тржишта (Total Credit Market Instruments). Тада су сви сазнали да је укупан дуг САД већ достигао 330% БДП-а, премашивши 59 билиона долара.

         У ову огромну цифру улази дуг породица, финансијски, корпоративни и државни дуг.

         А онда је ФРС одједном престао да објављује уобичајене податке. У другом кварталу извештај Z.1 је изашао без уобичајених табела.       Очигледно је да је до 18. септембра амерички регулатор примио велики број питања о разлозима не обајвљивања информација па је крајем прошле недеље објавио званични извештај.

         Испоставило се да је индикатор "инструменти кредитног тржишта" избирсан, а уместо њега су се појавила два показатеља  - "дужничке хартије од вредности" и "кредити".

         Ови показатељи сада садрже сву активу и обавезе које су претходно улазиле у "инструменте кредитног тржишта". При чему су у методологију уведене неке промене што је резултирало тиме да укупан износ консолидованог дуга порасте за 2,7 билиона долара.

         Одсад ће у извештајима ФРС укупан дуг бити - збир две категорије инструмената: дужничких хартија од вредности и кредита.

         ФРС је успео једним ударцем да убије две муве. Прво, сада је могуће не објављивати једноставан инструмент који је могао да разуме свако ко то пожели и притом био у стању да оцени обим укупног дуга САД. Друго, регулатор је тихо и неприметно повећао укупан дуг на 62,1 билиона у односу на 30. јун 2015. године.

         Поступак ФРС се може разумети. Пре само неколико месеци дигло се много прашине у медијима, када се сазнало да је укупан дуг премашио 330% БДП-а.

         Изненађујуће, подаци о БДП-у нису ревидирани навише, што значи да је укупан износ дуга већ достигао 350% БДП-а!

         И о овоме нико није известио, најзначајнији медији ћуте, јер до сада није било званичних изјава и саопштења која би укључивала ову цифру. То је веома чудно, с обзиром на забринутост која влада због дужничких проблема у свету.

         Мада, зашто још једном узбуњивати народ, чим се индекс S&P врати на 2.000 поена - све се заборавља?

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари