Хрватска одбацила српске оптужнице за геноцид

БЕОГРАД ОПТУЖНИЦЕ ДОСТАВИО ЗАГРЕБУ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ АЛИ СУ ИХ ОВИ ВРАТИЛИ НАЗАДА И НЕ ОТВОРИВШИ ИХ

         ЗАГРЕБ је вратио српске оптужнице за ратне злочине против тројице високих ратних дужавника Хрватске с образложењем да нису важеће.

         Тужилаштво за ратне злочине Републике Србије подигло је оптужнице против бившег хрватског министра унутарших послова Ивана Векића, његовог главног саветника Томислава Мерчепа и  Владимира Шекса, шефа Кризног штаба за Осијек, за наводни геноцид и злочине над Србима почињене 1991. године, јавили су хрватски медији.

         Београд је доставио оптужнице прошле године, али је хрватски министар правде Орсат Миљенић изјавио да их Загреб неће уручити и вратио их назад.

         „Ти документи се темеље на изнуђеним исказима људи који су одвођени у србијанске логоре“, рекао је он.

         Он се запитао зашто се 20 година није поступало по оптужницама које је прво подигла Југославенска народна армија (ЈНА) 1992. године.

         Крсто Бобот, београдски адвокат којег је Виши суд у Београду додиелио Векићу, недавно је изјавио за хрватски дневник „Јутарњи лист“ да је оптужница на “врло климавим ногама”.

         „Сви наведени докази изјаве су хрватских ратних заробљеника, но, због начина како се до њих долазило, аутентичност је више него двојбена“, казао је Бобот.

          Хрватски медији спекулирају да би Србија, након што је Загреб вратио оптужнице, могла реагирати тако да имена Шекса, Векића, Главаша и Мерчепа стави на тзв. црвене тјералице Интерпола.

          Ако се то догоди, „Хрватска ће подузети све да се објасни неутемељеност оптужби“, рекао је извор из Владе домаћим медијима.

          Шекс је већ дуго времена утицајна политичка личност у Хрватској, а тренутно је посланик главне опозиционе странке, Хрватске демократске заједнице (ХДЗ), док је Векић умировљен, али предводи Хрватску стражу, минорну десничарску странку која нема посланике у Сабору.

         Томиславу Мерчепу се у Загребу суди за ратне злочине наводно почињене 1991. године.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари