Британски научници: У океанима више нема тачке до које није стигао људски отпад

ПЛАСТИКА НАЂЕНА И У ОРГАНИЗМИМА ЉУСКАРА НА ДНУ ПАЦИФИЧКЕ МАРИЈАНСКЕ БРАЗДЕ

  • У водама мора и океана се налази 51 билион (енг. трилион) микропластичних честица, што је 500 пута више од броја звезда у нашој галаксији

        НАУЧНИЦИ са Универзитета у Њукаслу дошли су до шокантног открића у пацифичкој Маријанској бразди у којој се налози најдубља тачка на Земљи.

        Пронашли су пластику у утробама морских створења на дну океана, што значи да више не постоји ни један део светских океана до којег није доспео људски отпад.

        Свако створење пронађено на дубини од 10.890 метара унело је у свој организам бар неку врсту вештачких материја, укључујући најлон, ПВЦ и ПВА.

        Доктор Алан Џејмисон, професор маријанске екологије и руководилац истраживања, рекао је да су резултати прилично забрињавајући и да захтевају хитну акцију.

        Његов тим је тестирао 90 врста љускара у неколико ултрадубоких ровова у Пацифику - Маријанску бразду, Изу-Бонин вулкански ров, ров Перу-Чиле, ров Нови Хебриди и ров Кермадек.

        У сваком од њих пронађена су створења која су појела неку врсту вештацких влакана или пластике, од 50 процената на Новим Хебридима, до 100 процената у Маријанској бразди.

        У океанима сваке године заврши више од осам милиона тона пластике. Научници претпостављају да се у морима тренутно налази око 300 милиона тона пластичног отпада, а да ће до 2050. године у океанима бити више пластике него рибе.

        Према предвиђањима стручњака, у води се налази отприлике 51 билион (енг. трилион) микропластичних честица, што је 500 пута више од броја звезда у нашој галаксији.

        Због загађења је тренутно угрожено више од 600 живих врста широм света, због чега многи ову појаву називају периодом шестог масовног изумирања на Земљи.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари