ЕКСПЕРТ: Потребне су бар две године да се уништи сиријско хемијско оружје

РУСКИ СТРУЧЊАК ЗА ХЕМИЈСКО ОРУЖЈЕ АЛЕКСАНДАР ГОРБОВСКИ:

ТРEБА ГА УНИШТАВАТИ - ТАМО ГДЕ СЕ НАЛАЗИ!

  • Сирија поседује више од хиљаду тона отровних материја у хемијској муницији и специјалним контејнерима. А реч је вероватно о: ипериту, сарину и нервним отровима
  • Крајње је тешко и опасно толику количину  бојних отрова извести у неку другу земљу, а веома је скупо и тешко у Сирију допремитии целу фабрику за њихово уништавање. Једноставније, брже и јефтиније је послати у Сирију опрему, сличну оној која се користи у Либији  
Александар Горбовски
 

        АМЕРИКАНЦИ су одложили операцију у Сирији, приставши на предлог Русије да се Сиријцима да могућност да униште хемијско оружје.

        Затим је државни секретар САД Џон Кери изјавио да Сирија мора до средине 2014. године извршити своје обавезе. 

        Да ли ће Сиријци успети да униште хемијско оружје то тог рока и који су најефикаснији начини да се оно уништи - говори експерт за проблеме хемијског оружја руског Зеленог крста, доктор техничких наука, професор Александар Горбовски.

        Сирија мора до средине 2014. године да уништи или извезе целокупно своје хемијско оружје. Да ли је то оствариво?

        - Моје оцене говоре да није! На основу доступних информација, Сирија поседује више од хиљаду тона залиха отровних материја у хемијској муницији и специјалним контејнерима. А реч је вероватно о: ипериту, сарину и нервним отровима. 

        Није могуће толику количину оружја уништити за 2-3 месеца. За то су потребне минимум две године! У том периоду потребно је у Сирију довести опрему за уништење, организовати посао, обучити персонал и увести потребне мере безбедности. Брже то није могуће учинити.

        Зашто су онда поставили такве рокове?

        - Вероватно нико тачно не зна колики је обим залиха хемијског оружја у Сирији. Реалне рокове могуће је предвидети само после сазнања колике су залихе и утврђивања варијанти њиховог уништења.

        Али, да ли је реално могуће у том року извести сву ту хемијску муницију из Сирије? На пример, у Русију да би се ликвидирала у већ постојећим објектима за уништење хемијског оружја?

        - Мислим да је то неефикасан и веома опасан начин. Прво, наше фабрике раде по већ унапред одређеном плану, а да би се уништавала сиријска хемијска муниција, требало би мењати федерални програм уништавања хемијског оружја у Русији, а он је ионако већ померен на 2020. годину, иако смо у складу са Конвенцијом о забрани хемијског оружја били дужни да завршимо са уништавањем свих залиха још у априлу 2012. године.

        Друго, превоз хемијског оружја у условима дејстава опозиционих снага и терористичких група - то би била велика претња становништву и опасност од контаминације великих територија. А нису искључени ни терористички напади током превоза друмом и морем. Такав терет је још теже превозити авионима. Читав ланац непредвиђених случајева може угрозити реализацију предложеног плана решавања веома тешке ситуације у Сирији.

        Толику количину хемијског оружја у тако кратком року нико никада није транспортовао, тим пре морем. У Русији бисмо га морали транспортовати из луке до коначног одредишта преко пола земље. Уколико узмемо да су то црноморске луке, онда је најближе одредиште од њих Брјанска област (град Почеп), све остале дестинације су још даље. Нормативни акти наше земље забрањују превоз хемијског оружја, а тешко да ће и становници Русије, који се налазе уз маршруте, одобрити тако опасну акцију.  

        Превоз хемијског оружја је веома озбиљан и скуп проблем, веома опасан и технички неприпремљен. Својевремено је Русија одустала од транспортовања свог хемијског наоружања да би свела на минимум ризик контаминације територије. Било је могуће да се изгради један центар за уништавање и да се тамо, из целе земље,  допрема  хемијско оружје. Уместо тога саградили смо фабрике на сваком објекту где се оружје складишти - таквих објеката је укупно седам. Несумњиво да је то скупље, али је безбедније.

        Зашто је СССР направио толико хемијског оружја?

        - Током хладног рата, то је био одговор СССР на америчку изградњу моћног хемијског арсенала, чији се део налазио у Немачкој. Совјетски Савез је производио хемијско оружје ради достизања паритета са САД које је остварено тек крајем `80-тих година прошлог века.  

        А зашто је оно било потребно Сирији?

        - Сматрам да се у Сирији, као и другим арапским земљама - Либији и Египту - хемијско оружје појавило као противтежа нуклеарном оружју Израела.  

        Који би био најефикаснији начин ликвидације залиха сиријског хемијског оружја?

        - Трeба га уништавати само тамо где се налази! Прво треба оценити и саопштити међународној Организацији за забрану хемијског оружја (ОЗХО) места где се хемијско оружје складишти и тачну количину. Затим је потребно поуздано обезбедити те базе.  

        САД би морале да изврше притисак на опозиционе снаге: и ако оне држе неки објекат са ускладиштеним хемијским оружјем - да и тај објекат обавезно обезбеде мировне јединице ОУН. Након тога, под покровитељством ОЗХО и уз финансирање и техничку помоћ земаља чланица Конвенције, треба утврдити начине и рокове уништавања и приступити ликвидацији свих залиха.  

        Русија и САД поседују технологије за уништење свих постојећих бојевих отрова и муниције. Нема сумње да заинтересоване земље треба да пруже помоћ у производњи и испоруци неопходне техничке опреме за безбедан процес уништења хемијског оружја Сирији. Тек након тога можемо говорити о реалним роковима завршетка уништења овог оружја.  

        Зар не би било добро допремити већ спремну фабрику у Сирију? Например, допремити опрему из фабрика које су већ завршиле свој посао у Русији.

        - Веома је скупо и тешко допремити целу фабрику. Једноставније, брже и јефтиније је тамо допремити опрему, слично оној која се користи у Либији.  

        Уз подршку САД, Италије и ОЗХО у Либији је изграђен мобилни објекат за уништење хемијског оружја у пустињи, далеко од насељених места. Он већ увелико ради годину дана и тек је уништена половина залиха. Тај ће објекат још дуго да ради. Зато такав темпо треба прогнозирати и за Сирију.

        Превео: Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари