ЕЛЕКТРОHСКИ РЕФЕРЕНДУМ: Чак 98 одсто за нову Млетачку Републику

ОНЛАЈН ГЛАСАЊЕ ТРАЈАЛО ЦЕЛУ НЕДЕЉУ И НИЈЕ ПРАВНО ОБАВЕЗУЈУЋЕ,

АЛИ МОЖЕ ОТВОРИТИ ВРАТА - ПРАВОМ РЕФЕРЕНДУМУ

  • Присталице отцепљења кажу да би нова Република Венето била инспирисана старом Млетачком Републиком, економском, трговинском и културном силом која је постојала од седмог века до пада под власт Наполеона 1797. године

          ГРАЂАНИ Венеције и околних области гласали су електронским путем за отцепљење од остатка Италије и формирање сопствене државе. За је било 89 одсто гласача.

          Више од два милиона становника региона Венето, учествовало је у целонедељном гласању, а 89 одсто њих изјаснило се за независност од Италије.

          Електронско гласање, које су организовале локалне странке, није законски обавезујуће, али има за циљ да процени подршку за расписивање правог референдума.

          На друштвеној мрежи Твитер разбуктала се оштра дискусија између поборника отцепљења и Италијана који ово гласање са потцењивањем називају „тоталном лудошћу“.

          Присталице отцепљења кажу да би нова Република Венето била инспирисана старом Млетачком Републиком, економски, трговински и културно богатом силом, која је постојала од седмог века до пада под власт Наполеона 1797. године.

          Резултат гласања објављен је у Падови, где је неколико стотина протагониста отцепљења славило и махало заставама Млетачке Републике.

          Странка Независни Венето, саопштила је пре гласања да је сепаратистички покрет подстакла очигледна неспособност владе да искорени корупцију и заштити своје грађане од рецесије.

          Грађанима историјских градова као што су Тревизо, Вићенца и Верона је постављено питање - ако би нова република била створена - да ли бисте желели да задржите евро као валуту и останете у ЕУ и NАТО.

          Председник региона Венето, Лука Заја, изјавио је пре неколико дана страним новинарима, да Рим и даље мисли да је империја која Венецију и околне области третира „као предграђа Римског царства“.

          Он је додао да Рим на становнике Венета гледа само као на људе који треба да плате порез.

          Покретачи онлајн гласања, које је почело у недељу 16. марта, а завршено синоћ, рекли су да су инспирисани примјером Шкотске која одржава референдум о независности од Велике Британије у септембру и Каталоније, где половина становништва жели да се отцепи од Шпаније.

          Њихови противници тврде да би одвајање од Италије било неуставно.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари