Енглеска и Велс добили закон који јавну критику штити од тужби за увреду и клевету

НОВИНАРИ И НАУЧНИЦИ МОРАЋЕ ПРЕД СУДОВИМА ДА ДОКАЗУЈУ

ЈЕДИНО ВАЖНОСТ ЗА ДРУШТВО РЕЧЕНОГ ИЛИ НАПИСАНОГ

  • Министарство правде Велике Британије је -предлажући закон на усвајање - оценило да су многи новинари, научници и представници академских кругова били жртве неправедног прогона пред судовима само због критике појединаца или фирми

         ЕНГЛЕСКА и Велс добили су нови Закон о дифамацији чији је главни циљ да заштити од тужби за клевету право људи да јавно износе своја мишљења, коментаре и оцене.

         У Лондону се не крије да му је циљ и декриминализаија „клевете и увреде“, односно знатно смањивање обраћања судовима тим поводом.

         Нови Закон о дифамации, дакле, примарно штити право приватне личности на критику и став. Министарство правде Велике Британије је -предлажући закон на усвајање - оценило да су многи новинари, научници и представници академских кругова били жртве неправедног прогона пред судовима само због критике појединаца или фирми.

         Зато је у тексту новог закона тачно прецизирано шта не ужива законску заштиту и шта се може сматрати увредом и клеветом. При том је подвучено да научници имају пуно право да у часописима критикују радове својих колега и да износе у јавност „материјале и податке“ које сматрају важним за друштво. Односно, биће дужни да - у случају спора - једино доказују њихову друштвену важност.

         Закон уводи и правило: поводом исте публикације може се судити - само једном.

         Заменик министра правде Велике Британије Шајлеш Вара поводом свега је нагласио: „Одсад свако ко учествује у јавним дебатама може слободно износити своје мишљење и критичке ставове знајући да га закон штити од судских тужби и неправедних претњи“.

         Новоусвојени закон ће спречити и тзв судски туризам јер затвара врата могућности обраћања грађана других земаља  судовима у Енглеској и Велсу са тужбама за увреду и клевету.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари